ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Владике Јована – Трећа недеља Великога поста – Диселдорф

19. марта 2023. године у Диселдорфу, Владика хумски Јован, викарни Епископ владике Григорија, одслужио је Свету архијерејску Литургију уз саслужење свештенства храма. Након што је произнео беседу, владика Јован је исказао велику радост и захвалност на новоме члану наше свете Цркве. Пожелео је добродошлицу госпођи Џенифер и пожелео свима присутнима да у будућности заједно у божанској радости и благодати прослављају име Господње.

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, нама је овај живот дарован, како бисмо у њему стекли љубав, и да стекавши љубав, уђемо у живот нашега Бога, Оца, Сина и Светога Духа. Овај живот нам је дарован да га живимо тако што спознајемо божанску љубав и благодат, Његову милост и да молећи се Богу да омекша наша срца, како бисмо у свету у коме живимо и у људима које срећемо спознали самога Господа Исуса Христа, који је Један и истовремено многи, који је Један али се у свима нама открива и саопштава нам своје Божанствене дарове и свој призив да живимо у вечној и благодатној љубави једни са другима. Призивајући нас у ту љубав, Господ нам говори Дођите к мени ви, због којих сам створио векове, дођите к мени ви, због којих је Сунце засјало и ви, због којих постоје све лепоте овога света, дођите к мени ви, због којих сте мојом љубављу и мојом милошћу спознали тајне љубави и живота, дођите к мени и имаћете много више од онога што сте искуствовали у овоме свету. Он нас у исто време позива и моли нас да се не везујемо ни за шта на овоме свету и да овај свет доживимо као место кроз које пролазимо, али које ће нама вишеструко облагодаћено бити враћено као евхаристијски дар божанске љубави. Он нас моли, не зато што би Он био неко ко нас кажњава ако не идемо оним путем којим нас је позвао, него нас моли за наше добро, из превелике љубави према нама, јер ми имамо могућност да се својом слободном вољом опредељујемо за шта и како се везујемо. Он нас једино моли да се не везујемо за материјално, јер за оно за шта се наше срце веже, и за оно за шта полажемо сву своју наду и снагу, љубав, са тим ћемо и живети, односно, са тим ћемо и пропасти по свом сопственом опредељењу. Зато нас Господ позива да свако од нас узме свој крст, који је свакоме од нас без изузетка тежак на одређени начин. Та тежина крста олакшана је чињеницом да га ми не носимо сами, већ га заједно са нама носи наш Господ Исус Христос, који за нас страда и бива понижен. Онда када прихватамо страдање и понижење, онда прихватамо и Њега и са Њим састрадавамо, у Њему предокушамо и искуствујемо Истину и тајну Његовог васкрсења. Зато је неизмерна тајна божанске љубави и Његовог позива да свако узме свој крст и пође са Њим, Његовог позива да се сабирамо на овоме светом месту. Да једни у другима спознајемо ту божанску љубав и да Богу захваљујемо једни на другима, јер свако ко је у нашем животу послат, послат је са неким разлогом, нама на благослов и ради нашега спасења и ради узрастања у божанској љубави. Нека је слава Тројединоме Богу, Оцу, Сину и Светоме Духу на свим Његовим даровима, нека Му је слава што је данас нашој Цркви прибројао и Џенифер, која се данас миропомазала и добила печат дара Духа Светога. Она није из српског народа, али се данас захваљујемо Богу што нам омогућује да се људи свих народа и народности сабирају на овом светом месту, јер у Христу, како каже Свети апостол Павле, нема ни Грка, ни Јеврејина, нема обрезаног ни необрезаног, нема Србина ни Немца, нема Хрвата, Енглеза ни Американца, сви смо у Господу Исусу Христу једно. Нека би драги Господ дао да наша срца постану облагодаћена, да увек журимо и хитамо на ово Свето место, како бисмо се причестили овим Светим и Божанским тајнама. Да заједно спознамо да је Божанско царство већ овде међу нама, кад год се саберемо на овоме светоме месту и да је наш ближњи заиста дар божанског откривења. Амин!