БЕРЛИН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија – Друга недјеља Великога поста – Берлин

Његово Преосвештенство Епископ диселдрофски и њемачки г. Григорије служио је Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светога Саве у Берлину, у другу недјељу Великога поста, 31. марта 2024. године.

Одјељак бесједе Владике Григорија:

Драга браћо и сестре, да нам дође на радост ова Божанска служба. Хвала вам много што сте били на овој служби, без вас би ова служба била тужна, била би као када нам недостаје неко кога много волимо. Када се Богу молимо, када смо у лијепој ситуацији, ми увијек желимо да је поред нас онај кога волимо. Ако много волимо Бога онда увијек желимо да су ту и људи, јер тада и једино тада неким невјероватним духовним законом ми најискреније волимо једни друге. Браћо и сестре, данас нам је овдје у гостима један изузетан свештеник и Божији слуга, иначе доктор теологије, отац Драгиша Јеркић из Минхена, који је лијепо проповједао и рекао нам једну веома важну ствар која ми се свиђа. Рекао нам је немојте да одустајете, немојте никада да одустајете. Једном приликом био сам код једног Светог Божијег човјека, код Јосифа ватопедског, у његовој клини на Светој Гори. Питао сам га шта је најважније а он ми је рекао немој да изгубиш љубав. То сам знао и небројно пута већ чуо од наших учитеља али ме је по томе ухватио за руку и рекао немој никада да изгубиш храброст. То ми је у том тренутку било ново. Онда је он наставио да говори са осмјехом али ми је све више и више стезао руку да не бих заборавио то што ми говори. Ако изгубиш храброст онда ћеш се обесхрабрити, а ако се обесхрабриш онда ћеш се разочарати а ако се разочараш онда ћеш бити малодушан а ако си малодушан онда ће те ухватити у своју мрежу депресија и бићеш непомичан и заробљен. Зато је, браћо и сестре, толико важна храброст и важно је да једни друге охрабрујемо за живот. Зато смо, између осталог, данас овдје. Бог вас благословио и да увијек тако радосно и пуна срца долазите у овај Свети Божији храм, а тако је и наш храм, јер смо ми Његови. Амин, Боже.