EPISKOP GRIGORIJE, MANHAJM, NOVOSTI

Besjeda Episkopa Grigorija na Tominu nedjelju – Manhajm

Njegovo Preosveštenstvo Episkop Diseldorfa i Njemačke g. Grigorije služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju u Tominu nedjelju manhajmskom hramu Prepodobnoga Simona Monaha. Episkopu su sasluživali protojerej-stavrofor Marko Jovanović nadležni paroh i protojerej Slobodan Barjaktarević. Na prijedlog sveštenika Marka, Vladika Grigorije je u čin čteca rukoproizveo gospodina Filipa Spasića iz Manhajma, koji već godinama redovno posjećuje bogosluženja i pomaže svom hramu.

Praznična besjeda Vladike Grigorija u prilogu vijesti:

Hristos vaskrse!

Draga braćo i sestre, slavimo i dalje vaskrsenje Hristovo u ovoj nedjelji koju zovemo Tomina. Slavimo Njegovo javljanje apostolima i učenicima, Njegovo darivanje Duha Svetoga, koga i mi primamo i koga smo primili kroz krštenje. Današnje Jevanđelje, draga braćo i sestre, opisuje nam, kao što sami vidite, jedan važan događaj koji se zbio sedam dana poslije vaskrsenja. Toga dana apostoli su iz straha bili u jednoj sobi, u jednoj prostoriji, zaključani i onda je među njih došao Gospod i rekao im mir vam. Danas, draga braćo i sestre, želim da vam kažem nekoliko riječi o tome šta znače riječi mir vam. Ove riječi često izgovaramo na božanskoj službi. Govorim vam kao episkop, vaši sveštenici vam govore mir vam, mir sa vama a vi odgovarate i sa duhom tvojim. Zašto nam je, draga braćo i sestre, potreban taj mir? Taj mir Božiji treba da sabere naše rascjepkano biće, treba da odagna sve naše strahove, da oslobodi našu hrabrost da bismo išli putem vjere, da nam otvorio oči za nadanje i da nam ukrijepi srce za ljubav. Mir vam znači da se iznova smirimo pred Bogom, da se smirimo jedni pred drugima, da u tom miru sagledamo svoja sagriješenja i da u tom miru sagledamo svijet i ljude oko sebe onim drugim očima, očima ljubavi, očima vjere i očima nade. Zato su tako moćne riječi mir vam i zato ih izgovara Hristos svojim apostolima. A kada su oni vidjeli da je to On, i da je vaskrsao i da je pobjedio smrt, đavola i grijeh, oni se obradovaše velikom radošću i uzbudiše se srca njihova. Šta im On kaže? Opet im kaže mir vam, opet im kaže smirite se. I kada se plašimo, i kada smo u strahu, i kada hoćemo da slavimo neku veliku pobjedu kao što je ova najveća, on nam govori mir vam. Taj mir nam je toliko potreban, draga braćo i sestre. Gledajte dalje šta se zbiva! Jedan od apostola, Toma zvani Blizanac, je takođe uzbuđen i u strahu. Učenici mu kažu vidjeli smo Gospoda a on kaže na to neću vjerovati dok ne stavim ruke svoje u rebra Njegova. Neki drugačiji bog, koji nije bog ljubavi, koji nije bog milost, bog sažaljenja i dobrote, rekao bi šta ovaj čovjek hoće, nije mu dovoljno svjedočanstvo drugih, nego hoće da stavlja ruke svoje u rane moje. Ali naš Bog, Bog u koga mi vjerujemo kaže Tomi apostolu pruži ruku svoju i metni u rebra moja. Toma učini tako. A Gospod mu reče blaženi oni koji ne vidješe a povjerovaše. Hristos kao da blago prekorijeva apostola, ali Toma se ne srdi, on slavi Gospoda uz uzvik Gospod moj i Bog moj. On je ponovo našao svoga Spasitelja koga su ljudi, nedavno, razapeli, ubili i mislili da navaljivanjem kamena na grob zatvaraju i svaku priču o Njemu. Gle, on sada dolazi među ljude, govori mir vam i daje im Duha Utješitelja kao što je obećao. Mi smo, draga braćo i sestre, u ovoj sobi, u ovoj crkvi, kao i apostoli koji su se sklonili od straha jedejskoga, dok se mi ovdje sklanjamo od raznih strahova, od straha od rata, od straha od nestašica, od briga, od međusobnih razmjerica. Sklanjamo se od svega onoga što nam donosi nemir, a toga je, nažalost, mnogo. Mnogo toga nažao mi sami sebi činimo. Kada mi dođemo u ovu sobu, ovaj hram, onda znajte, da kroz zatvorena vrata dolazi Hristos i daruje nam Duha Svetoga i govori nam mir vam. Tako se naše biće uvijek i ponovo vraća u svoju cjelovitost i mi kao takvi možemo da izađemo iz ove crkve u miru Božijem. Treba da ponesemo taj mir svojim domovima, treba da ga dijelimo sa svima, sa komšijama, sa radnim kolegama, sa ukućanima, sa bilo kim koga sretnemo treba da podjelimo taj Božiji mir. Hvala vam puno, draga braćo i sestre, što ste danas došli da svi zajedno učestvujemo u primanju Duha Svetoga, da učestvujemo u prizivu Duha Svetoga, da učestvujemo u pričešćivanju sa Onim kome nas privodi Duh Sveti, sa Onim koji je radi nas i radi našega spasenja bio pljuvan, udaran, razapet, koji je pretrpjeo smrt i grob i koji je vaskrsao u treći dan po Pismu… i koji će opet doći sa slavom da sudi živima i mrtvima.

Hristos vaskrse!