ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, МАНХАЈМ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија на Томину недјељу – Манхајм

Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке г. Григорије служио је Свету архијерејску Литургију у Томину недјељу манхајмском храму Преподобнога Симона Монаха. Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Марко Јовановић надлежни парох и протојереј Слободан Барјактаревић. На приједлог свештеника Марка, Владика Григорије је у чин чтеца рукопроизвео господина Филипа Спасића из Манхајма, који већ годинама редовно посјећује богослужења и помаже свом храму.

Празнична бесједа Владике Григорија у прилогу вијести:

Христос васкрсе!

Драга браћо и сестре, славимо и даље васкрсење Христово у овој недјељи коју зовемо Томина. Славимо Његово јављање апостолима и ученицима, Његово даривање Духа Светога, кога и ми примамо и кога смо примили кроз крштење. Данашње Јеванђеље, драга браћо и сестре, описује нам, као што сами видите, један важан догађај који се збио седам дана послије васкрсења. Тога дана апостоли су из страха били у једној соби, у једној просторији, закључани и онда је међу њих дошао Господ и рекао им мир вам. Данас, драга браћо и сестре, желим да вам кажем неколико ријечи о томе шта значе ријечи мир вам. Ове ријечи често изговарамо на божанској служби. Говорим вам као епископ, ваши свештеници вам говоре мир вам, мир са вама а ви одговарате и са духом твојим. Зашто нам је, драга браћо и сестре, потребан тај мир? Тај мир Божији треба да сабере наше расцјепкано биће, треба да одагна све наше страхове, да ослободи нашу храброст да бисмо ишли путем вјере, да нам отворио очи за надање и да нам укријепи срце за љубав. Мир вам значи да се изнова смиримо пред Богом, да се смиримо једни пред другима, да у том миру сагледамо своја сагријешења и да у том миру сагледамо свијет и људе око себе оним другим очима, очима љубави, очима вјере и очима наде. Зато су тако моћне ријечи мир вам и зато их изговара Христос својим апостолима. А када су они видјели да је то Он, и да је васкрсао и да је побједио смрт, ђавола и гријех, они се обрадоваше великом радошћу и узбудише се срца њихова. Шта им Он каже? Опет им каже мир вам, опет им каже смирите се. И када се плашимо, и када смо у страху, и када хоћемо да славимо неку велику побједу као што је ова највећа, он нам говори мир вам. Тај мир нам је толико потребан, драга браћо и сестре. Гледајте даље шта се збива! Један од апостола, Тома звани Близанац, је такође узбуђен и у страху. Ученици му кажу видјели смо Господа а он каже на то нећу вјеровати док не ставим руке своје у ребра Његова. Неки другачији бог, који није бог љубави, који није бог милост, бог сажаљења и доброте, рекао би шта овај човјек хоће, није му довољно свједочанство других, него хоће да ставља руке своје у ране моје. Али наш Бог, Бог у кога ми вјерујемо каже Томи апостолу пружи руку своју и метни у ребра моја. Тома учини тако. А Господ му рече блажени они који не видјеше а повјероваше. Христос као да благо прекоријева апостола, али Тома се не срди, он слави Господа уз узвик Господ мој и Бог мој. Он је поново нашао свога Спаситеља кога су људи, недавно, разапели, убили и мислили да наваљивањем камена на гроб затварају и сваку причу о Њему. Гле, он сада долази међу људе, говори мир вам и даје им Духа Утјешитеља као што је обећао. Ми смо, драга браћо и сестре, у овој соби, у овој цркви, као и апостоли који су се склонили од страха једејскога, док се ми овдје склањамо од разних страхова, од страха од рата, од страха од несташица, од брига, од међусобних размјерица. Склањамо се од свега онога што нам доноси немир, а тога је, нажалост, много. Много тога нажао ми сами себи чинимо. Када ми дођемо у ову собу, овај храм, онда знајте, да кроз затворена врата долази Христос и дарује нам Духа Светога и говори нам мир вам. Тако се наше биће увијек и поново враћа у своју цјеловитост и ми као такви можемо да изађемо из ове цркве у миру Божијем. Треба да понесемо тај мир својим домовима, треба да га дијелимо са свима, са комшијама, са радним колегама, са укућанима, са било ким кога сретнемо треба да подјелимо тај Божији мир. Хвала вам пуно, драга браћо и сестре, што сте данас дошли да сви заједно учествујемо у примању Духа Светога, да учествујемо у призиву Духа Светога, да учествујемо у причешћивању са Оним коме нас приводи Дух Свети, са Оним који је ради нас и ради нашега спасења био пљуван, ударан, разапет, који је претрпјео смрт и гроб и који је васкрсао у трећи дан по Писму… и који ће опет доћи са славом да суди живима и мртвима.

Христос васкрсе!