VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Besjeda Episkopa Grigorija na Veliki četvrtak – Diseldorf

Na Veliki četvrtak, 13. aprila 2023. godine kada se naša Sveta Crkva sjeća i proslavlja događaj ustanovljenja Svete evharistije na Tajnoj večeri, Njegovo Preosveštenstvo Episkop Diseldorfa i Njemače služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju u Sabornom hramu Svetoga Save u Diseldorfu. Episkopu Grigoriju sasluživali su Episkop humski g. Jovan i sveštenici Arhijerejskog namjesništva za Sjevernu Rajnu Vestfaliju.

Besjeda Episkopa Grigorija:

Draga braćo i sestre, dragi oci sveštenici, danas je dan kada je ustanovljena Sveta evharistija, dan u kome je Gospod otkrio kako će biti sa nama u sve dane do svršetka svijeta. Dan u kome je Gospod pokazao krajnje smirenje, spustivši se i do krsta i do pogrebenja, dan kada nam je otkrio Svoje carstvo uoči dana kada će svaku svoju riječ zapečatiti Svojom krvlju. Prije nego što je dao da Ga ljudi razapnu na krst, On je objavio Svoje carstvo. Njegovo carstvo je u tome da imamo udjela u Njegovom životu, tj. u životu vječnom. Danas, dok smo čitali Stari zavjet i Novi zavjet, Apostol i Jevanđelje, otkrilo nam se nešto veoma važno, nešto što smo bezbroj puta čuli, kada je Gospod prišao apostolu Petru i rekao mu da hoće da opere njegove noge. Petar, tipičan čovjek, plahovite naravi, jake prirode i uvijek gledajući sa ljudske perspektive kaže Mu zar Ti da opereš moje noge, to neće biti a Hristos mu kaže ako ne operem tvoje, onda nećeš imati nikakvoga udjela sa Mnom. Petar, više srcem nego umom i više Božanskim i blagodatnim saznanjem nego bilo čime drugim, kaže ne noge, nego i ruke i glavu i sve da mi opereš, jer ako nemam udjela sa Tobom onda nemam života, nema ničega. I mi, braćo i sestre, šta smo činili danas? Uzeli smo učešća u životu Hristovom, mi smo uzeli taj komad koji nam On daje kao udio Njegovog tijela… Veliki Učitelj, Vladika Atanasije, pored koga sam imao priliku da živim je govorio to je kao kada te majka sprema na put pa ti stavi komad hljeba u torbu i kaže ovo ti je za puta, bez toga ne bi preživio. Tako je nama Hristos dao ovo za poputninu i za život vječni, kako kaže jedna liturgijska molitva, da bismo preživjeli i da bismo već ovdje i sada okusili i vidjeli da je Blag Gospod. Eto, braćo i sestre, šta smo danas slavili. Neizmjerno sam zahvalan na vašoj žrtvi, na vašoj ljubavi, na ovoj zajedničkoj molitvi. Neizmjerno sam zahvalan našim sveštenicima iz Arhijerejskog namjesništva za Sjevernu Rajnu Vestfaliju sa našim Vladikom Jovanom i našim protama Neđom i Jovanom. Velika je ovo tajna, braćo i sestre, nema riječi koje mogu opisati ovu tajnu, o njoj možemo govoriti iznova, dugo i dugo i nikada ne možemo u potpunosti da otkrijemo u čemu je ta tajna. Ono što je dobro, ono što ne možemo da iskažemo, što ne možemo da otkrijemo, možemo da osjetimo i to je današnji blagoslov. Bog vas blagoslovio i svako dobro darovao.