АУДИО, ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија – Недјеља 18. по Духовима – Диселдорф

24. октобра 2021. године Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Немачке Г. Григорије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светога Саве у Диселдорфу уз саслужење свештенства храма и вјерног народа.

Јеванђеље по Луку о чудесном улову рибе Епископ Григорије протумачио је кроз сусрет гријешног човјека са Безгријешним Богом, објашњавајући да тај сусрет треба и може да се деси у дубини нашега срца, о чему нас ова перикопа подучава.

,,Ово Јеванђеље које смо данас прочитали говори нам много штошта а ми ћемо обратити пажњу само на двије ријечи. Прва је она коју изговара рибар Симон а касније апостол Петар – Иди од мене Господе јер сам гријешан човјек! То је, браћо и сестре, добра ријеч коју човјек може да каже Благом Богу. То је смирена ријеч али она није за буквално прихватање… Ми када схватимо да смо грешни онда нећемо да будемо у близини Безгријешнога Бога а то је погрешно! Баш зато што смо грешни и када смо најгрешнији треба да идемо Богу. Ту се збуњује срце наше. Више пута у животу имао сам привилегију да живим поред светих људи, и када сам се год осјећао гријешним није ми било пријатно да идем светих људи, зато што сам некако знао да они знају да сам ја гријешан и због тога ме је било стид али са тешком муком када бих отишао у њихову близину лијечио бих своју гријешност… Јесмо гријешни али управо зато идемо Богу, зато идемо у Цркву, да се осветимо, просветимо, уразумимо, очистимо, јер не можемо ми сами себе осветити, просветити, очистити…

Друга ријеч, Господ шаље уморне и разочаране апостоле да поново баце мреже у дубине Језера… Они отидоше и бацише мреже у дубину и уловише толико рибе да нису могли да извуку мреже. Шта то значи, браћо и сестре, шта значи отићи и бацити мреже у дубину и шта значи послушати Господа и Спаситеља? Дубина је слика тајне коју треба да докучимо. Дубина је слика тишине, мира, слика дубоког трагања за истином. Не можемо на површини ништа сазнати… Морамо да заронимо у дубину, тишину… у тишину и дубину сопственог бића,  у дубину свога срца, јер на дну нашега срца јесте оно мјесто гдје се можемо срести ми смртни људи са бесмртним Богом… Треба да одемо у дубину, да не бисмо били површни на површни… Та дубина треба да буде наше послање од Господа, треба да буде наша послушност, треба да буде наше смирење пред Богом уз велики труд и напор…“

Аудио запис интегралне бесједе налази се у прилогу вијести: