ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија – Недјеља сиропусна – Вашингтон

У недјељу, 26. фебруара 2023. године Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светога апостола Луке у Вашингтону. Епископу, у молитвеном присуству вјерног народа, саслуживао је надлежни свештеник Василије Вранић.

Јеванђеоска бејседа Владике Григорија:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, чули сте Свето Јеванђеље на данашњи дан, који се још зове недјеља праштања. У древна времена, када би прочитали ово Јеванђеље, хришћани би се повлачили у тиховање, у пост и у молитву. Из овога Јеванђеља хришћани су могли да науче да је праштање предуслов за пост и молитву. Шта значи опростити? То значи наћи мјесто у своме срцу за онога који нас је повриједио. То није нимало лако! То не значи да умом не знамо да то што нам је неко урадио није добро. То не значи да смо наивни. Наше срце мора остати чисто, наше срце не смије ни са чим бити заражено, нарочито не мржњом. Без обзира што тај други није у праву, ми имамо један велики задатак од Бога, ми морамо да волимо друге. То није дата категорија. То је задата. Дакле, ми морамо вољети друге људе и када они нас не воле. Морамо чувати своје срце, јер по Светим Оцима срце је тачка на којој почива наше биће, из нашег срца све извире и она треба да буде сачувано. Господ нас неће питати за много других ствари али ће тражити од нас наше срце. Древни пророк каже Господ говори дај ми срце своје, да видим да ли си мој. Зато данас да опростимо свима који су нам нешто нажао учинили, и онима који нас воле и онима који нас мрзе. И да онда идемо у пост и молитву. Пост и молитва нису циљ, они су средства да што боље наш ум функционише, да можемо што боље расуђивати и што јаче и снажније можемо чувати своје срце. Наш ум треба да буде стражар над нашим срцем, зато нам помажу пост и молитва. Неће бити могуће да наш пост и наша молитва имају смисла и ефекта уколико прије тога не ослободимо своје срце од било какве мржње и злобе. Предуслов за пост и молитву је чисто срце, срце које опрашта. Зато ћемо рећи сада на овој Светој Литургији горе имајмо срца. Шта то значи? То значи да наше срце буде усмјерено ка горе, ка ономе што нас очекује у будућности. Гдје је срце ваше тамо је и благо ваше каже Јеванђеље, тамо гдје је ваша љубав тамо је ваше срце. Наш Бог нас воли и заволио нас је тако да је живот дао за нас и Он има права да тражи од нас наше срце, нашу љубав. Бог нам није рекао морате да волите само мене, него је рекао морате да волите једни друге. Не можемо ићи к Њему ако нисмо опростили једни другима. То је велики задатак. Зато ћемо седам недјеља да се вјежбамо у том задатку. Амин, Боже да тако буде!