БЕРЛИН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија о Богородици као Новој Еви – Берлин Темпелхоф

У недјељу, пред празник Рођења Христовог, 01. јануара 2023. године Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемаче служио је Свету архијерејску Литуригију у храму Васкрсења Христовог у Берлину на Темпелхофу.

Јеванђеоска бесједа Владике Григорија:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, Свето Јеванђеље које смо данас чули указује нам на један веома важан детаљ којим почиње новозаветни канон Светих Списа а то је родослов. Захваљујући свједочанству Писма ми знамо да је Пресвета Богородица из племена Давидова, и да је Давид, човјек у пуном смислу те ријечи, потомак наших прародитеља Авраама, Исака и Јакова и свих до Адама. Браћо и сестре, у овом празнику ка коме идемо и у који нас уводи ово Свето Јеванђеље, догодила се тајна нашег спасења, тајна сједињења Бога и човјека. Зашто је важно да се то догодило? Зато што без тога ми људи, који смо створени, који смо рођени, имали само један пут, како каже наш народ и наша народна мудрост, од колевке до гроба али пошто је Син Божији постао Син Човјечији, преко Пресвете Дјеве Марије догодило се сједињење створеног човјека са нествореним Богом. Гдје се то догодило? Ту испод, у дубини Маријиног срца. Ово данашње Јеванђеље открива нам како ће се то десити. Била је то Дјевојка која је живјела у храму четрнаест година од оних праведних родитеља Јоакима и Ане и тамо у храму напајала се молитвом, послушношћу, добрим дјелима и стекла благослов и благодат Духа Светога. То је циљ свакога од нас, свакога хришћанина. Циљ је један, како нас учи велики учитељ и духовник наших времена Свети Серафим Саровски. Када су га питали шта је циљ нашега живота, он је одговорио циљ нашега живота је стећи Духа Светога. Зашто је важно да стекнемо Духа Светога? Да бисмо испунили и спознали шта је воља Божија. Не можемо да разумијемо ни један другога а камоли да разумијемо поруку Божију да је Син Божији постао човјек и да Бог хоће да спасе свакога од нас. Браћо и сестре, велика је то тајна! Сјетите се како су људи некада живјели и на разне начине отпадали од Бога, иако су их пророци упозоравали да то не чине. Људи су у једном тренутку одлучили да направе кулу до неба и да буду као богови, да достигну небо. Бог им је, каже Свето Писмо, помешао језике и онда су се разишли на разне стране свијета. И данас када посматрамо људе, и данас када гледамо сами себе у нашим кућама, у нашим породицама, у нашим народима, у свим народима на земљи, као да се догодила једна страшна несрећа, као да су помјешани људима језици па се не разумију. Верујем да је то због тога што људи нису служили, радили, настојали да изврше главну задаћу, а то је да стекну Духа Светога, да могу да разумију шта је то воља Божија и да могу онда један другога да осјећају. У тренутку када Дјевојка Марија излази из куће среће је анђео и обраћа јој се оним чудесним ријечима радуј се Благодатна, Господ је са Тобом, Благословена си Ти међу женама и Благословен је Плод утробе Твоје. Она као човјек, каже му шта ти то говориш, какав плод, каква утроба, какав благослов а он њој каже Оно што ћеш родити биће Свето и од Духа је Светога. Марија тада разумијева језик Божији, глас Божији. Она има таквога Духа да може то да разумије и каже да Господ, ево Слушкиње Твоје, нека Ми буде по ријечи Твојој. Марија у томе тренутку постаје Нова Ева али Ева која разумије глас Божији, а не она Ева која не слуша глас Божији, већ она која је послушала онај други глас, да не помињемо сада чији. Из тога, браћо и сестре, произилази наше спасење. Много је важно да научимо једном за свагда шта је циљ нашег живота! Треба да се поучимо и размишљамо о томе којим ми то духом дишемо, којим ми то животом живимо и како ми разумјевамо ствари око нас. Треба да се тражимо и да нађемо тога духа у себи којим можемо да разумијемо ствари око себе. Томе нас учи Пресвета Богородица, зато је Она толико важна, јер да није Она рекла да Господе, ево Слушкиње Божије, нека Ми буде по ријечи Твојој, шта би било са нама?! Наставили бисмо да лутамо по тами и не бисмо имали то што се догодило, рођење Сина Божијег, не бисмо имали Његово распеће, Његово васкрсење што је постало и наше распеће али и наше васкрсење. Ето, браћо и сестре, каква је то тајна, каква је тајна која се догодила кроз једну немоћну и младу Дјевојку! Погледајте Њеног мужа, који је требало то да буде по закону, он се побојао. Чега се побојао? Шта ће рећи људи, јер гле, трудна дјевојка. Наравно, људи ће рећи да нешто није у реду али и њему се јавља анђео и каже не бој се Јосифе, то што се догађа са Маријом од Бога је. Не бојте се, људи! Двије су чудесне ријечи у данашњем Јеванђељу не бојте се и радујте се. Погледајте како ми живимо! Ми живимо потпуно супротно и не радујемо се. Треба обрнути ствар, треба се радовати и не бојати се, а да бисмо се радовали и да се не бисмо бојали, морамо имати Духа Светога. Без Њега нема свега тога. Чули сте ријечи пророка како царства побједише и како се никога не уплашише. Зашто? Јер су имали Духа. Шта ми данас радимо на овој служби? Све вријеме призивамо Духа Светога, стално говоримо дођи, усели се у нас и очисти нас, јер ако немаш Духа не можеш да живиш, не може да се крећеш, не можеш да будеш, не можеш да јеси, него си бездушан и слаб. Зато се молите да стекнете Духа Светога, а што је најважније, Бог нас је благословио да на то имамо право, да призивамо Духа. Да се испунимо Духом и онда нема мјеста страху у нама. Амин, Боже, да тако буде.