БЕРЛИН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија – о Богородици као обрасцу живљења за нас хришћане – Берлин

На празник Успења Пресвете Богородице, 28. августа 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ диселдорфски и њемачки г. Григорије служио је Свету архијерејску Литургију у филијалном храму Васкрсења Христовог у Берлину на Темпелхофу.

Празнична бесједа Владике Григорија:

Драга браћо и сестре, данас славимо Пресвету Владичицу нашу Богородицу. Славимо Њено име свакога дана и има много празника током године када се подсјећамо на Њену славу, на Њену част, на Њено достојанство, на Њену чистоту и на Њену доброту. Велича душа моја Господа и обрадова се дух мој Богу, Спасу моме, једна је од реченица које смо данас чули а друга је блажена је утроба која Те је носила, блажене су груди које су те дојиле. Драга браћо и сестре, ми хришћани највише од свих икада рођених на земљи, славимо управо Пресвету Богородицу. Добро би било да се запитамо зашто?! Да ли зато што је Она Пречиста, Преблагословена или постоји још нешто што је важније и заправо је оно због чега Је толико славимо и треба да Је славимо. Ако узмемо само ту реченицу коју смо малоприје поновили Велича душа моја Господа и обрадова се дух мој Богу, Спасу моме онда ћемо се подјсетити да је сав Њен живот, од рођења па до упокојења и успења, био то да се радује Богу, Спасу Своме. Не само то што се радује када Јој архангел објављује да ће родити Спаситеља, и да ће То што ће родити бити Свето, и да ће Му име бити Емануил што значи са нама је Бог, него у сваком тренутку Свога живота Она се радује Богу Спасу Своме. Али Њен Бог и Син Божији, Који је кроз Њу и преко Ње постао Син Човјечији и Бог наш. Због тога је Она Образац, како би овдје рекли Vorbild за нас хришћане, било да смо мушко или женско, било да смо младић или дјевојка, било да смо одрасли и зрели људи, нема бољег обрасца живљења од Пресвете Богородице. Али ми ћемо се преварити ако будемо сљедовали Њој само због Њене чистоте и моралног живота, ако будемо настојали да будемо као Она само му том погледу, вјероватно да то нећемо моћи. Највјероватније ћемо се спотаћи, највјероватније ћемо пасти, погријешити и испрљати се. Али зашто се Она није испрљала, зашто је Она била тако постојана? Зато што је сав Њен поглед, сво Њено биће било усмјерено на Сина Божијег и Сина Човјечијег, на Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа. У томе је тајна Њеног успјеха, у томе је тајна Њеног достигнућа, и у томе је тајна Њене чистоте, Њене доброте и Њене праведности. Зато, браћо и сестре, ако хоћемо да сљедујемо Пресветој Богородици онда то значи да само држимо свој поглед, своје биће и своје срце уперено на Христа. Зато је Она била тако постојана, зато је била тако храбра, зато је била тако вјерна, зато је Она тако снажно и храбро стајала под крстом, зато је Она толико слављена и прослављана. И ми једино на тај начин можемо да будемо усправни и исправни, због тога што гледамо и што пратимо Христа! Амин, Боже, да тако буде. Амин, Боже, да се на данашњи празник томе научимо, амин, Боже, и дај Боже да никада не гледамо на другу страну у друге примјере осим овог чудесног примјера и овог чудесног погледа Пресвете Богородице. Гледајте, браћо и сестре, колико је Она прослављена због непрестаног погледа Сина Божијег а ми чији поглед иде десно-лијево, пада горе-доле, када се усправимо и када опет и опет у покајању погледамо у Његово лице, увјиек добијемо помиловање, увијек добијемо спасење, увијек добијемо снагу и охрабрење, и увијек добијемо управљење и исцјељење. Амин, Боже, да тако буде. Срећан вам празник!