БРЕМЕН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија о правој вјери – Бремен

У суботу, 12. новембра 2022. године Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светога великомученика Георгија у Бремену. Литургијским слављем прослављена је јубиларна тридесета година постојања Црквене општине Бремен у којој већ трећу деценију свештеничку службу ревносно врши протојереј Саша Момировић.

Бесједа Владике Григорија:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, радујемо се данашњем дану, данашњем слављу, данашњој божанској служби. Радујем се сусрету са вама, са вашим свештеником и нашим братом и саслужитељем. Радујемо се и овом Јеванђељу које смо управо чули, браћо и сестре, Јеванђељу о томе каква је и колика је љубав Божија а и како љубав Божија одговара на нашу љубав. Каже ово Јеванђеље да у капетана бијаше један слуга и бијаше болестан на умору а бијаше му мио. Када је капетан чуо да је Исус у близини дође до Њега и мољаше Га усрдно да исцјели његовог слугу а при томе каже нисам достојан да уђеш под кров мој, него само реци ријеч и оздравиће слуга мој. Много једноставних али величанствених ствари видимо у овом што смо управо прочитали. Капетан, који сигурно може ако му умре слуга, за час посла да нађе другог слугу и да га плати а он да му служи али капетан је био добар човјек и волио је свога слугу и било му је жао да он умре, као што је и нама жао да умре сваки човјек кога волимо, а треба да волимо све људе. Он се моли Христу Исусу не знајући да је Он Син Божији, али знајући и осјећајући да је Пророк, да је Божији Слуга, да је Моћан, да је Праведан пред Богом, да је свет. Још нешто важно исповједа капетан, исповједа необичну скромност, иако је капетан, важан човјек у друштву и у империји, он каже нисам достојан да дођеш под кров мој. Замислите колико је ту скромности, колико је ту неке необичне људске понизности од једног капетана који заповједа људима. Још каже јер сам и ја човјек под влашћу и имам под собом војнике и једном кажем иди и он иде, капетан је осјетио да је дошао Онај који има много већу власт од њега, власт над животом и над смрћу, власт да дарује живот, Онај кроз кога је дошао живот у овај свијет, када је свијет стваран, када је човјек стваран, живот је дошао кроз Њега. Пошто је капетан све то осјетио, вјероватно више из душе и срца него разумом, и каже ја сам човјек који има власт на неком другом нивоу, мањем нивоу и тамо ме слушају људи. Као човјек од власти, капетан се показује као скроман и смирен. Христос открива своју неизрециву доброту и каже овакве вјере не нађох у Израиљу, вјере од једног римског капетана. Када су се вратили у кућу нађоше младића здрава. Господ је послушао ријеч овог скромног и смиреног човјека, разумио је његову мудрост, разборитост, разумност баш онако као што она и јесте и прије свега услишио његову добру жељу да неко буде здрав и жив. Из ове приче, браћо и сестре, можемо да научимо много тога а оно што је најважније да ми треба да будемо смирени ма шта да радимо, ма каква власт на земљи да нам је дата, ми морамо да се смиравамо и да знамо да Господ је изнад свега тога и да нисмо достојни да Он уђе под кров наше душе, нашег тијела, нашег срца. Међутим, истовремено треба да знамо да Он јесте Милостиви Бог и да има такву власт да суди живима и мртвима и да једино Његовом царству неће бити краја. Треба да Му се молимо као што је чинио капетан, за живот свој, за живот својих ближњих, за здравље своје духовно и физичко и за здравље својих ближњих и онда ћемо бити здрави. Да имамо свијест да му се, као оном који је исцјелио капетановог слугу, који је страдао за нас на крсту, да Га замолимо молитвом и ријечју и Он ће рећи ријеч а ми ћемо бити живи и здрави. Када је умро за нас и када је имао толико љубави да умре за нас на крсту, како ли неће онда на сваку нашу смирену молбу дати исцјељење душа и тијела наших. Ето, браћо и сестре, шта нам данашње Јеванђеље доноси, шта нам открива, открива нам, преко капетана, како би ми требало да говоримо, да се молимо, да се обраћамо Христу. Са друге стране, открива нам ово Јеванђеље какав је наш Бог. Бог није рекао капетане, ти ниси Јеврејин, нећу са тобом да разговарам, није му рекао, капетане, ти немаш са Мном шта да причаш, јер ниси Моје вјере, него је рекао овакве вјере не нађох у Израиљу, прије него што је капетан завршио усрдно мољење, његова молба је већ била испуњена. Ето, браћо и сестре, како би требало да се  понашамо ми, црквени људи, као овај капетан. Наш Бог ће се увијек и једнако понашати, увијек са неизрецивом љубављу, увијек ће доћи под наш кров иако ми нисмо достојни, амин Боже да и данас тако буде.