EPISKOP GRIGORIJE, MINHEN, NOVOSTI

Besjeda Episkopa Grigorija – Teodorova subota – Minhen

Njegovo Preosveštenstvo Episkop diseldorfski i njemački g. Grigorija služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju u Sabornom hramu Svetoga Jovana Vladimira u Teodorovu subotu, 23. marta 2024. godine.

Besjeda Vladike Grigorija:

Nije subota veća od čovjeka i nije čovjek tu radi subote nego je subota tu radi čovjeka. Šta znače ove riječi, braćo i sestre? Mnogi ljudi onoga vremena, za razliku od Hrista, mislili su da ako ispune ono što je po zakonu i ako u subotu ne rade i ne čine ništa, da će tako umilostiviti Boga, a pri tome ne poznajući Ga uopšte. Hristos, Sin Božiji otkriva nam kakav je Bog govoreći nije subota veća od čovjeka i nije tu čovjek radi subote nego subota radi čovjeka. Otkriva nam, braćo i sestre, jednu veliku istinu, jednu veliku i blagu vijest da je sve u ovome svijetu Gospod stvorio i dao radi nas i radi našega spasenja, radi čovjeka. Braćo i sestre, jutros, kada nas je ogrijalo sunce, to je bilo radi nas. Sada pada kiša, to je radi nas. Sve je to da bi nama bilo dobro. Naš Bog čini sve radi nas. Učinio je i to da Ga ljudi razapnu na krst radi nas, da umre radi nas, vaskrsao je sa našom prirodom radu nas. Zbog toga mi slavimo Boga. Ne da bi Bog bio Milostiv nama i da bi Ga mi umilostivili tako što ispunjavamo Njegove zapovijesti, nego zato što je On već izlio na ovaj svijet Svoju neizrecivu i neopisivu milost… Takav je naš Bog. On je prije zavolio nas i mi treba da zavolimo Njega. Naš Bog nije takav Bog kome bismo mogli reći jutros sam pročitao toliko molitava i toliko sam postio i zbog svega tog daj mi Bože nagradu. On je već dao takvu i toliku nagradu koju mi ne možemo zaraditi nikakvim postom i molitvom. Dao nam je i dvije novozavjetne zapovijesti koje nisu zapovijesti koje se odnose na neke ritualne momente bez suštine, nego su to zapovijesti o ljubavi, i to zapovijesti o ljubavi da volimo Njega, da Mu na ljubavi budemo zahvalni svim svojim bićem i da volimo jedan drugoga ako samoga sebe. Kada je takav Bog i kada u takvog Boga vjerujemo, nije moguće, braćo i sestre, da nam padne na pamet da u ime Boga idemo nekoga da povijedimo, da u ime Boga smatramo da smo veći od nekoga drugoga, ma ko on bio i kako se zvao, jer znamo da Bog voli svakoga i na svakoga pušta dažd i svakoga grije svojim suncem. Zamislite, braćo i sestre, šta ljudi pomišljaju?! Sinoć ste čuli strašne vijesti. Ljudi pomišljaju da treba da ubijaju u ime Boga. Kakav je to Bog?! Kakvi su to ljudi?! Kakva je to vjera?! Sa druge strane, imamo među nama ljudi koji kažu mi ratujemo u ime Boga, pravda je na našoj strani, mi ćemo da pobjedimo u ime Boga. Koga da ”pobjedimo”, brata svoga, bližnjeg svoga? Koga ćemo to poraziti? Nikoga, samo sebe! Zato je, braćo i sestre, toliko važno da naučimo, da je Bog sve stvorio i sve nam darovao. I mi smo danas došli ovdje u hram, postili smo, a da li smo zaradili to što ćemo dobiti i da li je moguće zaraditi to što ćemo dobiti. A dobićemo nešto što nije prolazno i što je važno kao dragi kamen, dobićemo ono što smo i na početku dobili i što On hoće da bude i da imamo, dobićemo život. Sami život nam se daje i hoće život u nama, kako kaže jedna molitva, da životuje, da živi u nama. Eto, šta to znači, braćo i sestre. Da je subota u službi čovjeka, da je zakon u službi čovjeka, da je sve Gospod dao čovjeku a čovjek na sve to treba da ima samo jedan stil, jedan način života, a to je ono što treba da naučimo iz ove službe, da bude zahvalan, da slavi Boga. Gledajte, braćo i sestre, kakvi smo mi ljudi?! Bog nam dao nebo, zemlju, more, prirodu i sve što je u njima, dao da nam se životinje pokoravaju a mi, mi slavimo one koji nam daju materijalna dobra… plašimo se ljudi a psujemo Boga. Zašto?! Zato što je Bog Milostiv i neće nas kazniti. Ali šta zaboravljamo? Zaboravljamo šta nam je dao. Bog nam ne daje ono što nam daju ljudi, On nam daje život, sami život, Samoga Sebe. Dao nam je naš život, da mi živimo u životu i da imamo život u sebi. Kakav je to dar i kakav je to Bog?! Zato je On Bog živih, Koji hoće da živi u zemlji živih. Crkva treba da bude zemlja živih i mi treba da znamo da smo živi i da nećemo biti, kako kaže današnje Apostol, odijelo koje ovješta, odijelo koje ostari…  nego će se desiti da ćemo živi biti u Njegovom životu i živjeti sa Njim uvijek, amin, Bože daj.