BERLIN, MITROPOLIT GRIGORIJE, NOVOSTI

Besjeda Vladike Grigorija na praznik Rođenja Presvete Bogorodice – Berlin

U četvrtak, 21. septembra 2023. Njegovo Preosveštenstvo Episkop diseldorfski i njemački g. Grigorije služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju u Sabornom hramu Svetoga Save u Berlinu.

Besjeda Vladike Grigorija:

Roditelji Presvete Bogorodice, Joakim i Ana, proživeli su pedeset godina zajedničkog života bez poroda. Sveta Ana odavno bila je proglašena za nerotkinju ali Bog je blagoslovio da dobiju dijete nakon toliko molitava i nakon svega što su pretrpjeli od ljudi, koji su im se rugali, jer se ljudi veoma vole rugati kada neko nema u nečemu sreće, kada primjera radi neko bračni par nema djece onda postoji vrlo mali broj ljudi koji saosjeća sa njima, a sa druge strane, postoje oni zlobni ljudi koji govore kako su oni nešto sagriješili pa zato nemaju djece. Međutim, ovaj događaj potpuno demantuje ljude i otkriva nam kakav je Bog i kakvi su u stvari Božiji ljudi. Pošto su se molili Bogu da im učini tu milost, Joakim i Ana kada su dobili dijete kao dar Božiji, oni su na dar uzvratili darom, oni nisu rekli ovo je sada naše, kao što većina roditelja kaže ovo je moje dijete, ono meni pripada i ne dam mu nigde, ono će biti samo moje. Ne! Oni su shvatili na najdublji mogući način koliko je dijete dar. Onda su doveli djevojčicu od četiri godine u hram i rekli Gospode, mi hoćemo da ti se zahvalimo, neka ovo dijete služi i neka se uči u hramu. Šta su oni kao roditelji od samoga početka pokazali? Šta je to najvažnije da se dâ dijetetu? Da mu se dâ sloboda od njih samih i da se pošalju tamo gdje će najbolje paziti na njih – u hram. Tako je dijete raslo čineći dobročinstva, ali neprestano se učeći i uzrastajući u slobodi i ljubavi. Dvije veličanstvene ljubavi. Jedna je ljubav koja je pokazana od strane Boga, a druga ljubav od strane njenih roditelja. Ljubav uvijek podrazumjeva slobodu i sloboda uvijek podrazumjeva ljubav. Nema slobode tamo gdje nema ljubavi i nema ljubavi tamo gdje nema slobode. Zato je Presveta Bogorodica biće ljubavi i biće slobode. Zato je Ona mogla da bude tako pripremljena od malih nogu za ono što će se dogoditi a događalo se uvijek na bazi i principu Njene veličanstvene slobode. Zato je Ona mogla da bude Ta Koja će reći ono sudbonosno da Gospode, zato je Ona Nova Eva i zato smo danas u kondaku pjevali kako se zahvaljujući Joakimu i Ani spasavaju i Adam i Eva, kroz rođenje i sudbonosno Da Presvete Bogorodice. Tako se, braćo i sestre, današnjim danom spasavamo i mi koji smo davno poslije Adama i Eve rođeni, ukoliko shvatimo u čemu je tajna slave i časti Presvete Vladičice naše Bogorodice, čijim molitvama da nas Gospod pomiluje i spase, amin.