БЕРЛИН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Владике Григорија на празник Рођења Пресвете Богородице – Берлин

У четвртак, 21. септембра 2023. Његово Преосвештенство Епископ диселдорфски и њемачки г. Григорије служио је Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светога Саве у Берлину.

Бесједа Владике Григорија:

Родитељи Пресвете Богородице, Јоаким и Ана, проживели су педесет година заједничког живота без порода. Света Ана одавно била је проглашена за нероткињу али Бог је благословио да добију дијете након толико молитава и након свега што су претрпјели од људи, који су им се ругали, јер се људи веома воле ругати када неко нема у нечему среће, када примјера ради неко брачни пар нема дјеце онда постоји врло мали број људи који саосјећа са њима, а са друге стране, постоје они злобни људи који говоре како су они нешто сагријешили па зато немају дјеце. Међутим, овај догађај потпуно демантује људе и открива нам какав је Бог и какви су у ствари Божији људи. Пошто су се молили Богу да им учини ту милост, Јоаким и Ана када су добили дијете као дар Божији, они су на дар узвратили даром, они нису рекли ово је сада наше, као што већина родитеља каже ово је моје дијете, оно мени припада и не дам му нигде, оно ће бити само моје. Не! Они су схватили на најдубљи могући начин колико је дијете дар. Онда су довели дјевојчицу од четири године у храм и рекли Господе, ми хоћемо да ти се захвалимо, нека ово дијете служи и нека се учи у храму. Шта су они као родитељи од самога почетка показали? Шта је то најважније да се дâ дијетету? Да му се дâ слобода од њих самих и да се пошаљу тамо гдје ће најбоље пазити на њих – у храм. Тако је дијете расло чинећи доброчинства, али непрестано се учећи и узрастајући у слободи и љубави. Двије величанствене љубави. Једна је љубав која је показана од стране Бога, а друга љубав од стране њених родитеља. Љубав увијек подразумјева слободу и слобода увијек подразумјева љубав. Нема слободе тамо гдје нема љубави и нема љубави тамо гдје нема слободе. Зато је Пресвета Богородица биће љубави и биће слободе. Зато је Она могла да буде тако припремљена од малих ногу за оно што ће се догодити а догађало се увијек на бази и принципу Њене величанствене слободе. Зато је Она могла да буде Та Која ће рећи оно судбоносно да Господе, зато је Она Нова Ева и зато смо данас у кондаку пјевали како се захваљујући Јоакиму и Ани спасавају и Адам и Ева, кроз рођење и судбоносно Да Пресвете Богородице. Тако се, браћо и сестре, данашњим даном спасавамо и ми који смо давно послије Адама и Еве рођени, уколико схватимо у чему је тајна славе и части Пресвете Владичице наше Богородице, чијим молитвама да нас Господ помилује и спасе, амин.