ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Владике Григорија на празник Ваведења – Диселдорф

Бесједа Епископа диселдорфског и њемачког са Свете Литургије, служене на празник Ваведења Пресвете Богородице у Диселдорфу, 4. децембра 2023. године.

Блажени они који слушају ријеч Божију и држе је!

Драга браћо и сестре, данас славимо један од оних такозваних Богородичиних празника који је истовремено сам по себи једна поука. Наиме, празнујемо улазак Пресвете Богородице у јерусалимски храм… Зашто кажемо да је тај празник сам по себи поучан? Зато, браћо и сестре, што њен улазак у храм је значио посвећење, такође и, како смо чули у кондаку празника који смо данас пјевали, задобијање Духа Светога. Сада долази оно најважније, овај празник требало би да нас поучи да ми, када год закорачимо у храм, у ствари жудимо за оним што се Њој догодило, за посвећењем, за освећењем и за испуњењем Духом Светим… Наравно, Она је била чиста, без гријехова које ми посједујемо. Дубоку вјерујем, да какав год човјек да је, ако уђе у њега огањ и сила и дејство и благодат Духа Светога, све оно што не ваља биће спаљено а оно што ваља остаће. Зато је, браћо и сестре, овај празник сам по себи поучан и зато би требало да знамо, макар толико, да када год закорачимо у храм, ми идемо тамо да огањ и благодат Духа Светога спали трње наших сагријешења али и да оживи све оно што у нама треба да буде живо, да нас облагодати, да нас учини носиоцима Духа Светога, како каже Свети Игњатије Богоносац, да нас учини духоносцима и христоносцима. Зато наши преци који су имали духовно искуство и боље духовне учитеље него што их ми данас имамо су увијек знали да у цркву закорачити, значи закорачити у освећени простор. Али не у простор који је сам по себи освећен, него који је испуњен Духом Светим. Када закорачимо у цркву, ми постајемо црква, храм Духа Светога. А како то знамо? Знамо тако што је Богородица постала храм Духа Светога, стан Божији! Постала је да би Бог показао да хоће да станује у човјеку… Бог нам је на божански начин показао да смо сви позвани да будемо Божији храм, Божија Црква. Зато је, браћо и сестре, толико снажна Црква! Не зато што у њој има нека организација, неки систем, зато што је она институција која траје дуго година, него зато што у њој дејствује Дух Свети, благодат Духа Светога. Да би се то догодило у нашим срцима и нашим душама требамо опет да се обратимо и да погледамо на Пресвету Богородицу. У чему је тајна Њеног живота? У отворености према Богу, прихватању Божијег гласа, Божије ријечи, Божијег дејства. Зато и каже ово Јеванђеље, благо онима који слушају ријеч Божију и извршују је. Зато је Она благословена међу женама, зато је она Благодатна. Оно што је веома важно за нас јесте то да свако од нас може да постане такав, чим се у нас усели Дух Свети. Наравно, то је у рукама Божије воље, али Он је кроз Њу показао да хоће да живи и да обитава у нама. Зато, браћо и сестре, када уђете у цркву само отворите своје биће и очекујте да вас дотакне пламен Духа Светога. Амин, Боже дај!