ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, МИНХЕН, НОВОСТИ

Бесједа Владике Григорија – Субота Друге недјеље Великога поста – Минхен

У суботу, 18. марта 2023. године Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке г. Григорије служио је Свету архијерејску Литургију у Минхену, у храму Светога Јована Владимира уз саслужење свештенства храма.

Јеванђеоска бесједа Владике Григорија:

Драга браћо и сестре, у данашњем Јеванђељу има једна проста реченица нашега Господа и Спаситеља Исуса Христа. Она гласи необично једноставно: ,,Хајде за мном.“ Ту реченицу Господ Исус Христос говори царинику који се звао Левиј Алфејев. Тамо, код тог цариника, скупљало се много људи сличних њему, како то обично и бива, да се људи међусобно друже на основу међусобних сличности, интересовања, који живе слично као и они. А Христос је са свима њима сједио и разговарао. Зашто је сједио са њима и разговарао? Јер, кад је једном рекао хајде за мном, он је рекао својим пријатељима и они су пошли за њим. Нема ништа на овом свијету важнијег и љепшег, драга браћо и сестре, од разговора са Богом, од молитве. А свака молитва заправо је разговор са Богом. Шта се то догађа у том разговору са Богом? Догађа се да ми људи, болесници, од гријеха, од смрти, од болести, од пролазности, бивамо ослобођени. Ми смо као неко ко је тешко болестан, јер је самим тим што је створен, осуђен је на смрт. Ми смо, као неко ко је у овом свијету живећи и тијело носећи сагријешио безброј пута, добили такав благослов да међу нас дође Онај ко може да нас ослободи од те необичне и болне тегобе, од гријеха, од смрти, од болести, од жалости. Али, потребно је једно да учинимо, да кад нам он каже хајде за мном да пођемо за њим. Данас у овом Јеванђељу читамо како је једном човјеку, једном грјешнику, рекао хајде за мном и он је пошао за Њим. А онда су они који нису хтјели да пођу за Њим, грјешници, исто као и ми, али који су себе сматрали праведнима и поштенима, књижевници, фарисеји и многи други који су мислили да о Богу знају много више него што Он сам о Себи открива и зна. Они су га прекорјевали а Он им одговара Ја нисам дошао да спасавам праведне, него грјешнике. И како их спасава? Тако што нас позива на покајање. А шта би то било покајање, браћо и сестре? Ништа друго него ли ослобађање од свега онога што нас притиска. А притиска нас оно што се догодило у нашој прошлости, све оно лоше што се догодило у нашем животу, неће ни за један тренутак да нас остави на миру, него нас прати, мучи, притиска, и ми ни у једном садашњем часу не можемо да живимо срећно, не можемо да видимо љепоту овога свијета, ни љепоту Сунца, ни љепоту Мјесеца, ни звијезда, ни неба, ни мора, ни ријека, ни ничега, ни љепоту лица брата или сестре, или дјетета, јер нас притиска она наша страшна прошлост. А покајање, искрено покајање, скида са нас терет прошлости, скида са нас страх од смрти, страх од болести као и сваку муку, а то се све догађа оног трена када Он каже хајде за мном, остави све то, хајде за мном, сједни за моју трпезу и разговарај са мном, моли се. То данас радимо, браћо и сестре, зато смо данас овдје. Зато стојимо пред лицем Божијим, за Његовом трпезом и разговарамо са Њим, баш као цариници и грјешници. Али, док се то догађа, док разговарамо са Њим, ми се исцјељујемо, ослобађамо се, ми не треба да мислимо о нашој прошлости. Зато ћемо ускоро запјевати једну пјесму која гласи Сваку сада животну бригу остави. Ви сте дошли овдје данас, ми смо дошли овдје данас, носимо бреме својих гријеха, носимо бреме своје прошлости, носимо све оно што нас мучи. Али, сада то више није потребно, сада треба да оставимо сваку животну бригу, јер сједимо за трпезом са Оним који нас је позвао овдје, који нам је рекао хајде за мном, и који је дошао ради нас, да нас исцјели, да нас ослободи од свега онога што нас мучи и што нас притиска. Ето, браћо и сестре, зашто се Јевађеље зове благом вешћу, зато што нам она открива да је Бог већ са нама и да је наш Бог такав Бог, који је даровао Свој живот и све учинио ради нас и ради нашега спасења. Зато разговарајте са Богом, зато слушајте тај глас који говори хајде за мном. Зато будите за Његовом трпезом и никада не одустајте. И знајте да ће Он исцјелити сваку вашу немоћ, сваку вашу болест и да ће вам опростити сваки ваш гријех, ако искрено и са њубављу идете за Њим и сједите и стојите за Његовом трпезом. Амин, Боже дај!