ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Благовести у Диселдорфу

У петак, 7. априла 2023. године на празник Благовести Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Владика Јован, викарни Епископ Владике Григорија, уз саслужење свештенства Саборног храма Светога Саве у Диселдорфу.

Беседа Владике Јована

У име Оца, Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, ми који смо се овде данас сабрали, присуствујемо драматичном, страшном, свечаном, ужасном, предивном и задивљујућем догађају Благовести, којима суштински почиње Јеванђеље, а Јеванђеље је не само прича, већ је истина о спасењу света и човека. Та прича је страшна јер се једној девојци Марији, која ће постати Мајка Божија, у Назарету у којем је живела, јавио Арханђео Гаврило и саопштио јој је да ће она родити спаситеља и избавитеља света, Месију који је дуго времена био обећаван. Њу је то, баш као и сваког човека или жену, наравно уплашило. Она се питала како је то уопште могуће. А Богу је наравно апсолутно све могуће и Он је могао то, баш као и много чега другог да учини и мимо Маријине воље, али су Благовести празник Господњег зачећа, објаве спасења свету и човеку, али на начин да се Бог открива и позива човека и свет да Му приђу и да остваре са Њим најприснији однос јединства и љубави. У име целог човечанства и творевине, Марија пречиста и пречасна, преблагословена владичица наша и увек девојка, пристала је да Господар векова и творац свега видљивог и невидљивог, Син Божији благодаћу Светога Духа, да дође и да се понизи, поставши један од нас, да буде зачет Духом Светим у утроби своје мајке. Иако је творац свега видљивог и невидљивог, он је благоизволео да постане један од нас, да буде детенце у пресветој утроби своје мајке, да буде рођен и да живи као један од нас. Нама људима често није појмљиво како је могуће да је Бог сишао међу нас и да је постао један од нас, како је могуће да је Бог разговарао са људима. Они су могли да Га виде, да Га дотакну, да падну пред Његове ноге, да буду исцељени Његовим благословом. Дакле, он је и по Свом вазнесењу на небу остао човек и као човек је омогућио нама да постанемо Богови, оставивши нам једну тајну која у ствари представља многе тајне, тајну Његове Богочовечности, чији врхунац искуствујемо у овом и у наредним празницима, са тајном Васкрсења на самом крају. Дакле, он је за нас пострадао и Отац Га је Духом Светим у трећи дан васкрснуо из мртвих. Драга браћо и сестре, то је васкрсење свих нас, то је васкрсење које нам је даровано и којим смо ми сви позвани да живимо и зато празник Благовести представља тај зачетак развијања те свештене благодатне историје која се никада неће завршити. Ми као ограничена бића имамо могућност да се у недоглед развијамо у заједници са Богом у благодати и љубави које нам се дарују. Нека би данашњи празник, драга браћо и сестре, буде празник љубави и радости, мира и утехе и нека био Господ дао нама и целом свету мир у срцима и љубав у душама спознањем истине о будућем Царству Божијем. Да можемо да живимо на земљи на небески начин, као они који на земљи страдају али су утешени светлошћу будућег Царства Божијег. И нека би Господ дао да попут Пречисте, Пресвете и Преблагословене Владичице наше, Приснодјеве Марије да наши животи и наши односи буду сасвим једноставни и растерећени од овоземаљских туговања, стега и притисака. Јер, Господ нас је створио са невероватним потенцијалима али са назнаком да живимо у блаженом животу а не у животу растрзаности, муке и патње. Нека Вас Господ благослови! Хвала Вам велика што сте дошли да заједно прославимо овај данашњи диван празник и хоћу да искористим прилику да честитам крштење нашој Виолети, која је овде са нама дуго а јуче је благодаћу Божијом крштена. То ме изузетно радује и желим јој од свег срца да своје дарове које је добила даром Духа Светога да умножава у нашој заједници на славу Божију и на спасење свих нас. Нека Вам је срећан празник!