VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Bogojavljenje u Diseldorfu

Praznik Bogojavljenja 2023. godine proslavljen je u diseldorfskom Sabornom hramu. Svetu arhijerejsku Liturgiju služio je Episkop humski g. Jovan uz sasluženje sveštenstva hrama i vernog naroda. Na radost svih vernika u pravoslavnu veru, činom miropomazanja, stupili su gospodin Florijan i gospođa Andrea, koji su potom pristupili Svetoj čaši. Nakon bogosluženja izvršen je čin osvećenja bogojavljenske vode.

Prazničnu besedu proizneo je Vladika Jovan:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, danas slavimo Sveto Bogojavljenje i ovaj praznik nazivamo praznikom Bogojavljenja, zato što se Bog javio i otkrio kao Sveta Trojica na Jordanu, kada je Sveti Jovan Krstitelj krštavao Gospoda Isusa Hrista i Duh Sveti se pojavio nad Gospodom u vidu goluba a Boga Oca glas se čuo, Koji je rekao da je Gospod Isus Hristos Njegov Ljubljeni Sin Koji je po Njegovoj volji. Sve što mi kao ljudi, kao hrišćani u Crkvi iskustvujemo, iskustvujemo zahvaljujući Božanskom otkrivenju u Gospodu Isusu Hristu. Sve tajne i svi blagodatni darovi koje imamo, imamo u Gospodu Isusu Hristu i kroz Njega. Gospod Isus Hristos nas je kao čovek proveo kroz celokupnu tajnu domostroja spasenja u uveo nas u Svoje buduće carstvo. On nas je proveo kroz ponovno rođenje, kroz krštenje vodom i Duhom, proveo nas je kroz sve Svoje jevanđeoske priče i zapovesti i čuda i sve što je učinio za nas, proveo nas je i kroz stradanje, stradavši za sve nas i pre Svoga stradanja uveo nas je za Svoju najdragoceniju trpezu, trpezu Njegovog Tela i Njegove Krvi, trpezu Svete tajne pričešća, onu trpezu kojoj se radujemo i za koju verujemo da ćemo je sa našim Gospodom jesti u vekove vekova nakon Njegovog Drugog i slavnog dolaska. Na današnji dan su se hrišćani koji su se prethodno pripremali, kao i na još nekoliko velikih praznika tokom godine, krštavali što možete prepoznati jer se u dane na liturgiji umesto Svjati Bože peva Vi koji se u Hrista krstiste, u Hrista se obukoste. Ovaj dan je naročito bio značajan i važan kao krštenjski dan upravo zbog toga što se proslavljao spomen na Gospodnje krštenje na Jordanu. Svi mi ostali koji se ne krštavamo danas, delimo ovu krštenjsku radost, radost spiranja grehova, radost obnovljenja života, radost novog početka i zato rado od ove jordanske vode, koju nam je Gospod osveštao Svojim silaskom u Jordan, i mi zahvatamo, tom vodom se umivamo i obnavljamo naše krštenjske zavete, tu vodu pijemo, njom osvećujemo naše domove i dobijamo Božansku blagodat, istu onu blagodat kakvu je Jordan zadobio time što ga je Gospod Svojim krštenjem osveštao. Danas se posebno radujemo što sam bio u prilici, da u ime Crkve, miropomažem i primim u našu svetu zajednicu gospodina Florijana Ridera i gospođu Andreu Avgustin i ovom prilikom želim da im najsrdačnije čestitam ulazak u našu svetu zajednicu kao i njihovim kumovima gospođama Dragici i Nataši. Radujemo se, tome što ste danas postali članovi naše Svete Crkve i naše zajednice zato što to znači da ste na najdublji način prepoznali otkrivenje Hrista u našoj zajednici i u našoj tradiciji. To ne znači da se radi o osećaju ili bilo kojoj vrsti  triumfalizma ali znači veliku radost i zahvalnost Bogu što našoj zajednici u današnje dane pribrojava vas i što ćemo kroz vaše blagodatne darove i vaše prisustvo u našoj zajednici i mi svi imati priliku da dublje i potpunije spoznajemo tajnu Hrista u tajni ljubavi koju svi delimo u našoj Svetoj Crkvi.