ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Богојављење у Диселдорфу

Празник Богојављења 2023. године прослављен је у диселдорфском Саборном храму. Свету архијерејску Литургију служио је Епископ хумски г. Јован уз саслужење свештенства храма и верног народа. На радост свих верника у православну веру, чином миропомазања, ступили су господин Флоријан и госпођа Андреа, који су потом приступили Светој чаши. Након богослужења извршен је чин освећења богојављенске воде.

Празничну беседу произнео је Владика Јован:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, данас славимо Свето Богојављење и овај празник називамо празником Богојављења, зато што се Бог јавио и открио као Света Тројица на Јордану, када је Свети Јован Крститељ крштавао Господа Исуса Христа и Дух Свети се појавио над Господом у виду голуба а Бога Оца глас се чуо, Који је рекао да је Господ Исус Христос Његов Љубљени Син Који је по Његовој вољи. Све што ми као људи, као хришћани у Цркви искуствујемо, искуствујемо захваљујући Божанском откривењу у Господу Исусу Христу. Све тајне и сви благодатни дарови које имамо, имамо у Господу Исусу Христу и кроз Њега. Господ Исус Христос нас је као човек провео кроз целокупну тајну домостроја спасења у увео нас у Своје будуће царство. Он нас је провео кроз поновно рођење, кроз крштење водом и Духом, провео нас је кроз све Своје јеванђеоске приче и заповести и чуда и све што је учинио за нас, провео нас је и кроз страдање, страдавши за све нас и пре Свога страдања увео нас је за Своју најдрагоценију трпезу, трпезу Његовог Тела и Његове Крви, трпезу Свете тајне причешћа, ону трпезу којој се радујемо и за коју верујемо да ћемо је са нашим Господом јести у векове векова након Његовог Другог и славног доласка. На данашњи дан су се хришћани који су се претходно припремали, као и на још неколико великих празника током године, крштавали што можете препознати јер се у дане на литургији уместо Свјати Боже пева Ви који се у Христа крстисте, у Христа се обукосте. Овај дан је нарочито био значајан и важан као крштењски дан управо због тога што се прослављао спомен на Господње крштење на Јордану. Сви ми остали који се не крштавамо данас, делимо ову крштењску радост, радост спирања грехова, радост обновљења живота, радост новог почетка и зато радо од ове јорданске воде, коју нам је Господ освештао Својим силаском у Јордан, и ми захватамо, том водом се умивамо и обнављамо наше крштењске завете, ту воду пијемо, њом освећујемо наше домове и добијамо Божанску благодат, исту ону благодат какву је Јордан задобио тиме што га је Господ Својим крштењем освештао. Данас се посебно радујемо што сам био у прилици, да у име Цркве, миропомажем и примим у нашу свету заједницу господина Флоријана Ридера и госпођу Андреу Августин и овом приликом желим да им најсрдачније честитам улазак у нашу свету заједницу као и њиховим кумовима госпођама Драгици и Наташи. Радујемо се, томе што сте данас постали чланови наше Свете Цркве и наше заједнице зато што то значи да сте на најдубљи начин препознали откривење Христа у нашој заједници и у нашој традицији. То не значи да се ради о осећају или било којој врсти  триумфализма али значи велику радост и захвалност Богу што нашој заједници у данашње дане прибројава вас и што ћемо кроз ваше благодатне дарове и ваше присуство у нашој заједници и ми сви имати прилику да дубље и потпуније спознајемо тајну Христа у тајни љубави коју сви делимо у нашој Светој Цркви.