AUDIO, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Božanstvena liturgija uz odar Episkopa Atanasija

Nakon što je predao duh svoj u naručje Božije, tijelo umirovljenog Episkopa zahumsko-hercegovačkog i primorskog, novoupokojenog Atanasija, ostalo je noć i dan u zagrljaju Crkve, koja ga neprestano omiva suzama, cjelivima i poklonjenjima, miropomazujući ga jevanđeljskim čitanjima i molitvama, umotavajući ga u najčistija platna hercegovačkih livada i cvijeća, spremajući ga za ukop.., ne u zemlju, nego u kamen, jer kamen je i u kamen će otići.
 
Na Božanstvenoj liturgiji, uz odar Episkopa Atanasija, u trebinjskom Sabornom hramu  predstojali su Episkopi, diseldorfski i njemački Grigorije i zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije, sveštenstvo, monaštvo i narod Crkve, sa svih strana svijeta.
 

Po čitanju evanđeoskog začala, u ime sveštenika i njihovih parohijana Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske, oproštajno omilije blaženopočivšem Episkopu, ocu i učitelju proiznio je protoprezviter – stavrofor Dražen Tupanjanin, počevši riječima:

„Blago onom ko se ne sablazni o mene“, rekao je Spasitelj u Jevanđelju. Za nekonvencionalnu i u svemu originalnu ličnost nešeg velikog oca i učitelja, vladike Atanasija, možemo, sljedujući ovim Hristovim riječima, ustvrditi: da su zaista blaženi oni, koji su ispod grube, robusne spoljašnosti ovog valjevskog Hercegovca, prepoznali Bogolikog roditelja i Hristonosca…