КЕЛН, НОВОСТИ

Цветна недеља у Келну

У Цветну недељу, 12. априла 2020. године, када наша Српска православна црква са другим православним сестринским црквама, у шестој недељи Васкршњег поста, прославља велики празник „Цвети – Улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим“, у храму Воздвижења Часног Крста у Келну служена је Света Литургија. Богослужио је архијерејски заменик Епархије диселдорфске и немачке и парох келнски протојереј-ставрофор Неђо Јањић. У складу са донесеним мерама државних власти у вези сузбијања пандемије и овога пута на служби није било верника.

У току Свете Литургије, већ четврти пут заредом, чланови парохије келнске, у својим домовима, пред својим иконама, принели су јутарње молитвено правило, као заједничку молитвену службу Богу. Иако физички одвојени, снага заједничке молитве осетила се у сваком дому.

Оваква молитвена радост подстакла је наше парохијане, али и браћу и сестре из других градова и земаља, да се прикључе нашој акцији #molisekodkuće#betezuhause#prayathome.

Поново је овом приликом велики број верујућих породица, не само из наше парохије и из Немачке, већ и из Србије, Републике Српске, Црне Горе, Аустрије и Енглеске, учествовао у нашој ,,Цветној Литији“.

Данашња Света Литургија, појачана молитвама свих сабраних у својим домовима, добила је тако изнова димензију небеског сабрања на земљи.

Овим путем се, још једном, најсрдачније захваљујемо свима, на љубави и молитвеној истрајности, свештенству из братских парохија на показаној молитвеној подршци, као и свим осталим учесницима наше заједничке молитве и ,,Цветне Литије“.

Данас је, на основу послатих фотографија, молитвено, у Цветној Литији којом смо дочекали Христа у Јерусалим и срца наша, учествовало 230 чланова Христове цркве.

Данашњом прославом празника Цвети, завршава се четрдесетодневни Васкршњи пост и већ од сутра почиње Страсна (страдална) седмица са још строжијим типиком телесног, али пре свега духовног поста.

Напојени чудом Христовог Васкрсења Праведнога Лазара као и лепотом литијског дочека Господа Исуса Христа, улазимо са Њим у Јерусалим, спремни и охрабрени вером у Бога и љубављу једних према другима, у недељу Христовог страдања.

Драга браћо и сестре, потрудимо се да сачувамо све врлине и свако добро које смо стекли у току овог поста како бисмо у здрављу духа и тела и у највећој радости и љубави дочекали Васкрсење Христово.

Као знак духовне подршке, уследиће ускоро препорука надлежних свештеника за молитвено правило за дане који нам предстоје.

Свештеници
Неђо и Младен Јањић