БЕРЛИН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Други дан Божића – Берлин

Други дан Божића, када наша Православна Црква слави Сабор Пресвете Богородице, прослављен је литургијски у берлинском Саборном храму Светога Саве. Богослужењем је началствовао Епископ Григорије који је и произнио бесједу на празнично Јеванђеље.

Одјељак из празничне бесједе Владике Григорија:

Христос се роди!

У једном древном спису стоји написано отприлике овако: нама (хришћанима) свака је земља страна и свака нам је земља отаџбина. Из данашњег Јеванђеља можемо да научимо како ја наш Господ са Својом породицом морао да буде избјеглица у овоме свијету… Замислите ко је изагнан из своје земље?! Не онај који је створио Израел, Назарет, Јудеју, Галилеју, Витлејем, Јерусалим, него Онај који је створио цијели свијет. Он као човјек, због тога што је Ирод цар наумио да Га убије, добио је заповијест од анђела да иде у другу земљу и да се склони док не прође власт безумног Ирода. И када је Ирод умро, Он се вратио и учинио Своје дјело како је и наумио…

Христос није чинио своје дјело да се оно догоди у Јерусалиму, у Витлејему, у Назарету, у Јерихону, него да се догоди у цијелом свијету и за цијели свијет, јер Он гледа цијели свијет као Своју творевину и свакога човјека као Своје створење. Он није дошао да умре и да васкрсне само за оне који су Јудеји, него је дошао да умре и васкрсне за све људе. И не само за људе него и за свијет који је створио, јер није Бог љубави такав да створи нешто па да оно пропадне него Он хоће да то не пропадне. Зато нас, браћо и сестре, данашње Јеванђеље подсјећа на ту истину, поготово нас који понекад чезнемо за земљом из које смо дошли, тамо гдје нам је поријекло. Та реченица, та мисао хришћанског мудраца из првих вијекова да је нама свака земља страна, јер у свакој земљи нас неко због нечега помало прогони и да нам је свака земља отаџбина, јер је у свакој земљи присутан Господ наш Исус Христос и Његово рођење и данас славимо. Христос се роди!