EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI, ŠTUTGART

Episkop Grigorije u Štutgartu

Štutgart, 27. oktobar 2018.

Haritativna organizacija Kolo srpskih sestara pri hramu Srba svetitelja u Štutgartu već 25 godina nesebično pomaže onima kojima je pomoć potrebna, a danas su proslavili svoju slavu, Prepodobnu mati Paraskevu. Tim povodom Episkop frankfurtski i sve Nemačke g. Grigorije po prvi put se našao u kanonskoj poseti ovoj crkvenoj opštini.

Vladika je u svojoj besedi rekao da je poruka današnjeg novozavetnog odeljka između ostalog  da čovek ne treba da bude ravnodušan, a da su vernici samim današnjim svojim dolaskom i učešćem u Božanstvenoj Liturgiji pokazali da nisu ravnodušni ni prema Bogu, ali ni prema ljudima.Među prisutnima nalazili su se generalni konzul Republike Srbije Božidar Vučurević, konzul Bosne i Hercegovine Biljana Marilović, predstavnik Organizacije hrišćanskih crkava okruga Baden Virtenberg, te gospodin Erns Ludvig Fater, kao i sveštenik evangelističke crkve u Štutgartu Peter Fater. Nadahnut rečima jevanđelske priče o bogatašu i ubogom Lazaru, Episkop Grigorije je poučio verni narod da je suština Hristovih reči da ljubimo bližnje kao same sebe, bivajući iskren da to nije lako i jednostavnovno, ali da ne treba da postoji izbor između toga hoćemo li ili nećemo nekoga voleti, već da smo to dužni kao oni koji su Hristovi. Ovom pričom je otkrivena velika tajna. Po rečima Preosvećenog, Hristos nam je dao odgovor na pitanje ko je naš bližnji: „Svaki čovek je naš bližnji i to je ono što uvek moramo imati na umu, jer bez tog odnosa ljubavi nema spasenja“.Po završetku Liturgije u svečanoj sali je prerezan slavski kolač nakon čega je bila upriličena trpeza ljubavi za četiri stotine ljudi. U kulturnoumetničkom programu nastupali su narodni guslar Bojana Peković, folklorna društva „Morava“, „Sloga“ i „Srpski centar Štutgart“.