BERLIN, VIKARNI EPISKOP JOVAN, NOVOSTI

Episkop humski g. Jovan služio Liturgiju pređeosvećenih darova u Berlinu

U petak, 18. marta 2022. godine Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan, uz sasluženje sveštenstva Sabornog hrama Svetoga Save, služio je Svetu Liturgiju pređeosvećenih darova u Berlinu.

Celokupna beseda Episkopa humskog u prilogu vesti:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha! Hvala svemilostivom Gospodu što nam je omogućio da se danas saberemo na ovom svetom mestu i što nas je u ove dane posta nahranio svojim Presvetim Telom i svojom Presvetom, Časnom i Životvornom Krvlju.

Mi smo, draga braćo i sestre, u danima Velikog, Časnog posta, u danima pripreme za sveto i slavno Hristovo Vaskrsenje, kojim sve što postoji i svi koji postoje, i svi koji su postojali i koji će postojati bivaju blagosloveni. Hristovim Vaskrsenjem nam biva otkriven smisao postojanja sveta i čoveka, našeg ljudskog dostojanstva i dostojanstva cele tvorevine u kojoj smo prizvani. To dostojanstvo je takvo da je čovek prizvan da živi u Carstvu Božijem, radujući se zajedno sa Bogom i svim svetim anđelima u ljubavi, bez muke, bez stradanja, bez bola, bez zaraćenosti sa sopstvenom savešću, drugim ljudima i svetom koji nas okružuje. Mi, nažalost, vidimo da u naše vreme, i ne samo u naše, na planeti na kojoj živimo i koju nam je Bog dao, prvobitno kao rajsko mesto sladosti, divljaju ratovi. Mnogi od nas su već preživeli strašne ratove i strašna ratna razaranja na prostorima bivše Jugoslavije te znaju svu bol koju takvo stradanje nosi.

Draga braćo i sestre, ratovi širom sveta nisu ništa manje strašni, diskriminacija različitih pojedinaca i grupa širom sveta nije ništa manje strašna od rata u Ukrajini, koji nas zbog prostorne i medijske bliskosti ovih dana najviše zaokuplja. Ta strahota u kojoj se čovek nalazi zahteva prevazilaženje. Svetu i čoveku potrebni su ljudi mirotvorci i pacifisti jer je i Hristos kazao Blaženi mirotvorci jer će se sinovima Božijim nazvati, ali nam je prevashodno potrebno jedno suštinsko prevazilaženje sveljudske i svečovečanske palosti, prevazilaženje koje će osloboditi naša srca i naše umove od trzavica i nespokojstava, svih vrsta nemira i zaraćenosti.

Neka bi Gospod u ove svete i velikoposne dane dao da nam se srce otvori, da osećamo božansku volju mira, mira koji nam je sam Gospod Isus Hristos dao. Kada nastane vreme rata, znamo mi koji smo ga iskusili, ljudi na neki način potpuno izmene svoju prirodu i tu više nisu prisutni samo ljudi, nego se celokupna situacija pretvara u jedno demonsko ratno poprište, gde pravila zdravog razuma, čistog uma i samilosti više ne vladaju. Zato neka bi Gospod dao da se otvornog srca molimo za sve ljude koji stradaju, ne samo u Ukrajini nego bilo gde na svetu, i da svima kojima je potrebna pomoć  izađemo u susret da prevaziđu strašno stanje rata.

Još jednom neka je hvala Bogu što nas je sabrao da se pričestimo njegovim Presvetim i Životvornim Tajnama. Verujemo da je to hrana koja nam je neophodna, i onima koji u ovom svetu imaju prilike da uživaju u skupocenim jelima, i onima potrebitima. Jer to je hrana koju ćemo, ako Bog da, jesti u budućem Carstvu, njome ćemo biti nahranjeni i blagosloveni. Verujemo i molimo se da Gospod na sve nas izlije svoju milost i prevaziđe muku, tugu i nemir svakoga od nas.

Da nam Gospod podari blagoslov mira koji ćemo svi poneti u svet sa ovog svetoga mesta, bivajući svedocima i mirotvorcima po zapovesti Božijoj! Amin.