ВИДЕО, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Говор о једном – поглед на другог: промоција зборника „Вера и мисао у вртлогу времена“

Међународни зборник радова Вера и мисао у вртлогу времена, представљен је у Недјељу седму по Педесетници, на платоу испред требињског Преображењског храма.

О овој књизи, приређеној у част митрополита Амфилохија (Радовића) и епископа Атанасија (Јевтића), уз двојицу приређивача: др Микоњу Кнежевића и др Андреја Јефтића, говорили су и изабрани Митрополит црногорско-приморски Јоаникије (Мићовић), као и Епископ диселдорфски и њемачки, др Григорије (Дурић), а међу бројном публиком, поред Епископа захумско-херцеговачког и приморског Димитрија и хришћана овог краја, промоцији су присуствовали и Премијер Црне Горе, Здравко Кривокапић, Градоначелник Требиња, Мирко Ћурић, као и други представници културних, образовних и привредних институција, а међу свештенством и монаштвом и игуман Манастира Високи Дечани, архимандрит Сава Јањић.

Представљајући Зборник, присутни приређивачи говорили су о његовом садржају: тематским цјелинама, областима научног и друштвног рада и доприноса, поменувши радове на српском, руском, енглеском, грчком и француском језику, као и њихове ауторе, који потичу из осам држава, истакавши и до сада најобухватније библиографије радова двојице архијереја, као и фото-албум са сликама из живота Митрополита Амфилохија и Епископа Атанасија.

Епископ Григорије, овом приликом, поред осталог рекао је: Ја сам као и многи од вас, и као Митрополит Јоаникије, свједок тог пријатељства. То је оно што бисмо рекли теолошком терминологијом онтолошко пријатељство.., док је Митрополит Јоаникије, подсјећајући на међусобну братску љубав и дјелатност великих Отаца Цркве, Ваислија Великог и Григорија Богослова, указао и на однос између Митрополита Амфилохија и Епископа Атанасија, рекавши: Не можемо говорити о једноме, а да некако не видимо и другога…