VIDEO, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Govor o jednom – pogled na drugog: promocija zbornika „Vera i misao u vrtlogu vremena“

Međunarodni zbornik radova Vera i misao u vrtlogu vremena, predstavljen je u Nedjelju sedmu po Pedesetnici, na platou ispred trebinjskog Preobraženjskog hrama.

O ovoj knjizi, priređenoj u čast mitropolita Amfilohija (Radovića) i episkopa Atanasija (Jevtića), uz dvojicu priređivača: dr Mikonju Kneževića i dr Andreja Jeftića, govorili su i izabrani Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije (Mićović), kao i Episkop diseldorfski i njemački, dr Grigorije (Durić), a među brojnom publikom, pored Episkopa zahumsko-hercegovačkog i primorskog Dimitrija i hrišćana ovog kraja, promociji su prisustvovali i Premijer Crne Gore, Zdravko Krivokapić, Gradonačelnik Trebinja, Mirko Ćurić, kao i drugi predstavnici kulturnih, obrazovnih i privrednih institucija, a među sveštenstvom i monaštvom i iguman Manastira Visoki Dečani, arhimandrit Sava Janjić.
 
Predstavljajući Zbornik, prisutni priređivači govorili su o njegovom sadržaju: tematskim cjelinama, oblastima naučnog i društvnog rada i doprinosa, pomenuvši radove na srpskom, ruskom, engleskom, grčkom i francuskom jeziku, kao i njihove autore, koji potiču iz osam država, istakavši i do sada najobuhvatnije bibliografije radova dvojice arhijereja, kao i foto-album sa slikama iz života Mitropolita Amfilohija i Episkopa Atanasija.
 
Episkop Grigorije, ovom prilikom, pored ostalog rekao je: Ja sam kao i mnogi od vas, i kao Mitropolit Joanikije, svjedok tog prijateljstva. To je ono što bismo rekli teološkom terminologijom ontološko prijateljstvo.., dok je Mitropolit Joanikije, podsjećajući na međusobnu bratsku ljubav i djelatnost velikih Otaca Crkve, Vaislija Velikog i Grigorija Bogoslova, ukazao i na odnos između Mitropolita Amfilohija i Episkopa Atanasija, rekavši: Ne možemo govoriti o jednome, a da nekako ne vidimo i drugoga…