КАСЕЛ, НОВОСТИ

Храмовна слава „Свети Стефан Дечански” и 30-годишњи јубилеј парохије у Липштату

У суботу, 23. новембра 2019. године, Црквена општина Касел, славила је јубилеј 30. година од оснивања парохије у Липштату. Свечаност је почела Изобразитељном службом у 18 часова у цркви Св. Вида у Моенингхаузену, којом је началствовао протојереј-ставрофор Богдан Смиљић, парох билефелдски и некадашњи свештеник за Липштат уз саслужење протојереја Данила Дангубића, пароха дортмундског и јереја Марка Радмила, пароха каселског. За пјевницом су одговарали ђакон Горан Аврамовић и теолози из Падерборна и Београда као и вјерни народ Липштата. Након прочитаног Jеванђеља, народу се обратио протојереј Данило, који је тумачио ријечи Јеванђеља о стицању вјечног живота. Црква у Моенингхаузену припада Римокатоличкој цркви и подјељена је у два дијела. Први дио чини стару цркву Св. Вида која је из 10. вијека, док је друга новије архитектуре и датума. Након службе уприличено је послужење од овогодишњих кумова, породице Малиновић. Свештеник Богдан је осветио славска знамења и пожелио вјерном народу благословену славу. Посебну радост поводом 30. година постојања парохије, исказали су некадашњи и садашњи предсједници ЦО Липштат: господа Милан Ђоковић, први предсједник, Недјељко Видовић, други предсједник и Душан Малиновић, трећи предсједник. Током службе вјерном народу се обратио господин Душан Малиновић, као трећи предсједник ЦО Липштат, који се захвалио свим присутнима за њихов труд и помоћ. Надлежни парох, отац Марко Радмило је поред свог обраћања народу, подијелио захвалнице свим свештеницима који су опслуживали богослужбено мјесто у Липштату као и некадашњим и садашњим црквеним одборницима.