KASEL, NOVOSTI

Hramovna slava „Sveti Stefan Dečanski” i 30-godišnji jubilej parohije u Lipštatu

U subotu, 23. novembra 2019. godine, Crkvena opština Kasel, slavila je jubilej 30. godina od osnivanja parohije u Lipštatu. Svečanost je počela Izobraziteljnom službom u 18 časova u crkvi Sv. Vida u Moeninghauzenu, kojom je načalstvovao protojerej-stavrofor Bogdan Smiljić, paroh bilefeldski i nekadašnji sveštenik za Lipštat uz sasluženje protojereja Danila Dangubića, paroha dortmundskog i jereja Marka Radmila, paroha kaselskog. Za pjevnicom su odgovarali đakon Goran Avramović i teolozi iz Paderborna i Beograda kao i vjerni narod Lipštata. Nakon pročitanog Jevanđelja, narodu se obratio protojerej Danilo, koji je tumačio riječi Jevanđelja o sticanju vječnog života. Crkva u Moeninghauzenu pripada Rimokatoličkoj crkvi i podjeljena je u dva dijela. Prvi dio čini staru crkvu Sv. Vida koja je iz 10. vijeka, dok je druga novije arhitekture i datuma. Nakon službe upriličeno je posluženje od ovogodišnjih kumova, porodice Malinović. Sveštenik Bogdan je osvetio slavska znamenja i poželio vjernom narodu blagoslovenu slavu. Posebnu radost povodom 30. godina postojanja parohije, iskazali su nekadašnji i sadašnji predsjednici CO Lipštat: gospoda Milan Đoković, prvi predsjednik, Nedjeljko Vidović, drugi predsjednik i Dušan Malinović, treći predsjednik. Tokom službe vjernom narodu se obratio gospodin Dušan Malinović, kao treći predsjednik CO Lipštat, koji se zahvalio svim prisutnima za njihov trud i pomoć. Nadležni paroh, otac Marko Radmilo je pored svog obraćanja narodu, podijelio zahvalnice svim sveštenicima koji su opsluživali bogoslužbeno mjesto u Lipštatu kao i nekadašnjim i sadašnjim crkvenim odbornicima.