ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ, ФРАНКФУРТ

Канонска посјета Епископа Григорија Франкфурту и промоција књиге Небеска дворишта

Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке Г. Григорије је 22. октобра 2022. године представио своју књигу Небеска дворишта, а 23. октобра служио Свету архијерејску Литургију у франкфуртском храму Васкрсења Христовог, уз саслуживање свештеника: Миленка Марковића, Александра Шкорића, Љубомира Зорице и франкфуртских пароха, ђакона: Дејана Ристића, Александра Дебељака и Слађана Маринковића.

Књига Небеска дворишта је 22.октобра у 14 часова представљена на Франкфуртском сајму књига на штанду Парламента странаца града Франкфурта. Овом приликом захваљујемо се Г. Јумас Медофу, Г. Дијани Авдић и Г. Љубиши Симићу, на организацији.

У представљању владикине књиге у храму у 18 часова учествовали су: Г. Влахо Богишић, Г. Љубиша Симић и Г. Дијана Авдић, док су Далила Ђенић, Марија Милосављевић и Оливер Рушке извођењем класичне музике учествовали у програму.

Амбијент храма и представљање књиге од стране учесника и владике, мноштву окупљених приредили су незабораван доживљај. Заиста, догађај који ће се дуго памтити код свих присутних, а било их је много. Ипак, већина окупљених чекала је да чује “уживо” Владикину ријеч. Након промоције организовано је потписивање књига од стране аутора.

Сутрадан у храму Васкрсења Христовог Владика је служио Свету архијерејску Литургију. Вјерника је било много. Међутим, нико се није чуо сем произношења јектенија и возгласа. Владика је на почетку Литургије Бобија Петковског и Јустина Емрековића произвео у чин чтеца а за вријеме Литургије рукоположио је ђакона Сашу Врачевића у чин свештеника.

Послије богослужења Епископ је окупљеном народу представио Минхенски – Српски псалтир. Српски псалтир, књига писана под покровитељством породице Лазаревић, спада у ред капиталних дјела из српске историје. Путовао је кроз бурну историју српских народа и остао сачуван у Минхенској библиотеци. Зато је пројекат издавања фототипског издања псалтира подухват који треба да подржи наш вјерни народ.

У ЦО Франкфурт покренута је акција у сврху откупљивања једног од првих десет примјерака ове епохалне књиге.

На крају, хвала нашем Владики Григорију што су нам три дана његове посјете у Франкфурту били “на наук”, просвећење Духом Светим и оплемењивање Јеванђељем вјерног народа у Франкфурту и оних који су на Франкфуртском сајму књига и током промоције имали прилику да попричају са Епископом.

Старјешина храма Васкрсења Христовог
o. Симон Ј. Туркић