NOVOSTI

KORONA I MI

Korona je napravljena u labaratoriji. Ona je zapravo dospela sa krila slepih miševa, čiju su naseobinu u Vuhanu, u Kini gde je sve počelo, izmestili, pa su oni (slepi miševi) spremili osvetu ljudima, tako što su počeli da luče otrove koji su pali na pijacu u Vuhanu, a onda su ljudi kupovali hranu na toj pijaci  i oboleli  od virusa COVID 19. Koronu su podmetnule britanske tajne službe. Ima snimak. Iza korone stoji Bil Gejts koji ima svoju firmu u Vuhanu. Korona je projekat ,,duboke države“ a sve zbog toga da bi nam prodali vakcinu. U vakcini je čip. Iza pandemije krije se namera o globalnom postavljanju 5G mreža. Ljudi dobijaju pare ako izjave da boluju od korone, iako ne boluju.

I?

Od ovih informacija kojim nas bombarduju svakog dana od kojih može da se poludi, šta je tu tačno? Možda sve; možda ništa. Jedno je sigurno: razmišljanje o zlu je komplikovano i zamršeno, zato jer je zlo po svojoj prirodi komplikovano i vešto nas udaljava od realnog viđenja stvari. Hrišćanima ne priliči da se bave zlom! Ima ono drevno kazivanje iz egipatke pustinje da je jedan monah imao viđenje koliko je mreža đavolskih isprepleteno u svetu svuda oko nas, pa je  doslovno pao u očajanje ne videći nigde  izlaz i kako jadan čovek da se iščupa iz mreže zla.

S druge strane, Bogu je sve moguće i lako , jer je takvo sâmo Njegovo biće. Nisu  bez razloga istakunuti sveti oci govorili da Bog (Otac, Sin i Sveti Duh) nije sintetičko već jednostavno i čisto biće. Ništa nije dodato i komplikovano u Njegovom biću. Gospod Isus Hristos je simvol jednostavnosti i prostodušnosti, pa zato ap. Pavle sa brigom konstatuje: ,,Ali se bojim da kao što Evu prevari zmija lukavstvom svojim, da se tako i misli vaše ne odvrate od prostodušnosti koja je u Hristu.“(2 Kor 11,3). S druge strane, tamo gde je đavo i zlo, tu je komplikacija.

Nedavno sam čuo od nekih dragih ljudi da postoje društvene mreže u kojima naši ljudi u Nemačkoj igraju se maltene neke vrste ,,izazova” kako otići u Srbiju ili Republiku Srpsku i vratiti se bezbedno u ovu zemlju gde žive i rade, a da se ne testiraju na koronu. Zbog te ,,komplikovane“ igre, pišemo ovo sada.  U vezi sa tim postoji i neko u najmanju ruku čudno ispovedanje pravoslavne vere kod jednog broja naših  vernih koji sa ponosom tvrde: ,,Mi ne verujemo u koronu, mi verujemo u Boga”, gradeći se pri tom kako poznaju medicinu, teologiju, društvene pojave itd. Zapravo, osim toga što je to vrlo nadmeno i prelesno to je i naivno, jer korona ima veze sa zlom a ne sa dobrom, ili ako već hoćete ona stoji u vezi sa đavolom a ne sa Bogom. Možda je prilika da se zapitamo, ne da li verujemo u đavola nego jesmo li se mi u svoje vreme odrekli đavola i njegove ,,gordosti“? Ako smo se krstili i odrekli đavola, otkuda to ,,super znanje“ koje nas uverava da mi doslovno sve najbolje znamo pa i svakodnevno zlo (Mt 6,34) o kojem govori Jevanđelje svodimo na leptiriće, cvetiće i korončice?

Naš stav prema koroni i bilo kom drugom virusu ne treba nužno da bude   naučni, još manje ne treba da bude nekakva dodatna teorija zavere, ali bi trebalo da bude jedan jevanđeljsko-etički stav. Dakle, kao što ne želim da se od mene kao pravoslavnog hrišćanina šire: laži, obmane, prevare, podmetanja, opadanja, sujeverje, gatanje, klevete, ogovaranje, isto tako ne želim da se od mene širi bilo kakav virus, svejedno je da li je to herpes ili kovid.

Da li sam ja kao pravoslavac imun na koronu? Ako verujem, da ne mogu upasti u slabost da ogovaram, lažem i klevetam i smišljam razna zla svome bližnjem i da u moju glavu ne mogu ući svakakve pomisli, onda je vera da ne mogu da upadnem u slabost tela i pokupim bilo kakav virus pa i koronu, potpuno opravdana. Je li to stvarno tako? Odgovor ostaje na našem poštenju i iskrenosti. Jedno je sigurno, kao pravoslavni hrišćanin ne želim da drugi čovek zbog mene dobije lošu pomisao i upadne u loše raspoloženje, a kamoli koronu. Za sada toliko.

Sveštenik  Ilija Romić