ДОРТМУНД, НОВОСТИ

КУД „Србија“ Дортмунд добио своју Крсну славу

У сриједу, 2. септембра 2020. године, на позив управе Културно-умјетничког друштва „Србија“ Дортмунд, парох дортмундски протојереј Данило Дангубић посјетио је ово друштво  у просторијама у којима вриједно раде на окупљању дјеце и омладине и на очувању српске традиције. На молбу управе свештеник је предложио, а присутни свесрдно прихватили, да након толико година постојања КУД „Србија“ добије и своју Крсну славу. „С обзиром на име које носите, учинило ми се адекватним да донесем икону Светог кнеза Лазара косовског и свесрпског  којег нека прославља ваше друштво са поносом и љубављу као свог заштитника“, ријечи су оца Данила приликом обраћања присутнима. Након редовне пробе и поздрава домаћина усљедила је закуска и разговор везан за даљу сарадњу Црквене општине и овог успјешног КУД-а.

Кратак извештај о раду и постојању КУД „Србија“ изложен је на њиховој званичној интернет страници:

Културно-умјетницко друштво „Србија“ основано је 2003. године под окриљем Црквене општине Дортмунд. Основна идеја друштва је окупљање дјеце и омладине у дијаспори са циљем да се његује и очувава културно, умјетничко и обичајно насљеђе као и богата традиција српске народне игре и пјесме из свих крајева наше духовно богате земље. Друштво настоји да ради по угледу на позната културно-умјетничка друштва у матици и дијаспори. Кроз дисциплинован и добро организован приступ раду настојимо да васпитно делујемо на дјецу и омладину, учећи их првенствено колико је битно његовати своју културу и традицију али и упознавање и зближавање с другим друштвима и народима. Квалитет наших програма темељи се на кореографијама признатих стручњака из Србије, а изграђује се поред одржавања извођачког ансамбла непрестаним подмлађивањем. Највећи број активних чланова чине дјеца и омладина. Друштво тренутно броји око 40 активних чланова са 12 одлично увежбаних кореографија. Своју умјешност и љубав за оно што раде, млади људи, чланови нашег Друштва, су исказали небројано пута на наступима у земљи и иностранству, о чему најбоље сведоче бројне награде и признања која смо широм Немачке и Европе освајали у протеклих 17 година. Бронзана медаља на Европској смотри у Бечу била је само почетак, а затим су уследили нови успјеси – трофеји и медаље на савезним шампионатима у Немачкој гдје је „Србија“ три пута била на првом мјесту. Године које су иза нас нас обавезују да наставимо са чувањем фолклорне традиције.