DORTMUND, NOVOSTI

KUD „Srbija“ Dortmund dobio svoju Krsnu slavu

U srijedu, 2. septembra 2020. godine, na poziv uprave Kulturno-umjetničkog društva „Srbija“ Dortmund, paroh dortmundski protojerej Danilo Dangubić posjetio je ovo društvo  u prostorijama u kojima vrijedno rade na okupljanju djece i omladine i na očuvanju srpske tradicije. Na molbu uprave sveštenik je predložio, a prisutni svesrdno prihvatili, da nakon toliko godina postojanja KUD „Srbija“ dobije i svoju Krsnu slavu. „S obzirom na ime koje nosite, učinilo mi se adekvatnim da donesem ikonu Svetog kneza Lazara kosovskog i svesrpskog  kojeg neka proslavlja vaše društvo sa ponosom i ljubavlju kao svog zaštitnika“, riječi su oca Danila prilikom obraćanja prisutnima. Nakon redovne probe i pozdrava domaćina usljedila je zakuska i razgovor vezan za dalju saradnju Crkvene opštine i ovog uspješnog KUD-a.

Kratak izveštaj o radu i postojanju KUD „Srbija“ izložen je na njihovoj zvaničnoj internet stranici:

Kulturno-umjetnicko društvo „Srbija“ osnovano je 2003. godine pod okriljem Crkvene opštine Dortmund. Osnovna ideja društva je okupljanje djece i omladine u dijaspori sa ciljem da se njeguje i očuvava kulturno, umjetničko i običajno nasljeđe kao i bogata tradicija srpske narodne igre i pjesme iz svih krajeva naše duhovno bogate zemlje. Društvo nastoji da radi po ugledu na poznata kulturno-umjetnička društva u matici i dijaspori. Kroz disciplinovan i dobro organizovan pristup radu nastojimo da vaspitno delujemo na djecu i omladinu, učeći ih prvenstveno koliko je bitno njegovati svoju kulturu i tradiciju ali i upoznavanje i zbližavanje s drugim društvima i narodima. Kvalitet naših programa temelji se na koreografijama priznatih stručnjaka iz Srbije, a izgrađuje se pored održavanja izvođačkog ansambla neprestanim podmlađivanjem. Najveći broj aktivnih članova čine djeca i omladina. Društvo trenutno broji oko 40 aktivnih članova sa 12 odlično uvežbanih koreografija. Svoju umješnost i ljubav za ono što rade, mladi ljudi, članovi našeg Društva, su iskazali nebrojano puta na nastupima u zemlji i inostranstvu, o čemu najbolje svedoče brojne nagrade i priznanja koja smo širom Nemačke i Evrope osvajali u proteklih 17 godina. Bronzana medalja na Evropskoj smotri u Beču bila je samo početak, a zatim su usledili novi uspjesi – trofeji i medalje na saveznim šampionatima u Nemačkoj gdje je „Srbija“ tri puta bila na prvom mjestu. Godine koje su iza nas nas obavezuju da nastavimo sa čuvanjem folklorne tradicije.