Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета ” – Градски одбор Мостар и Српска православна црквена општина Мостар и ове године, по девети пут, додијелили су Просвјетину стипендију „Владимир Ћоровић’’ за 161 ученика основних и средњих школа и студенте у школској и академској 2024/2025. години са подручја Епархије захумско – херцеговачке и приморске.
Просвјетину стипендију ове године добило је 36 ученика од 6. до 9. разреда основне школе, 44 средњошколца и 81 студент. Подршку за школовање добило је 27 ученика. Додијељено је и шест специјалних стипендија за најбоље студенте, те двије награде и помоћ за дјецу из једне вишечлане породице.
Додјела стипендија одржана је у Саборној цркви Свете Тројице у Мостару, а поред више од 60 донатора са свих страна свијета, свечаност су увеличали митрополит захумско-херцеговачки Димитрије, митрополит њемачки Григорије и митрополит далматински Никодим.
Митрополит захумско-херцеговачки и приморски Димитрије у свом обраћању рекао је да је човјек човјеку највећа тајна и да је Бог наш тајна, те да нас та тајанственост не призива да постанемо странци једни другима већ нас призива на заједницу. ”Човјек је биће заједнице, личност која је могућа да се искаже савршеним, да пројави себе у односу са дугим. Тај однос је некад тежак и нико нас не може разочарати или растужити као други, али нико нас тако не може обрадовати и испунити као други“, рекао је митрополит Димитрије.
Он је поучавајући стипендисте и говорећи о љубави Божијој рекао да је знање дивно и да се награђују због њега, али да се мора пазити да се не покушава сазнати ни о другом човјеку ни Богу све до краја.
„Наш живот неће зависити од тога колико имамо пара већ од тога какве смо односе изградили са другима и колико смо били искрени у тим односима и колико смо вољели. Ове стипендије на најљепши начин показују ту љубав једних према другим“, поручио је митрополит Димитрије позвавши стипендисте да у срцу чувају захвалност и да друге смјесте у то срце када постану афирмисани људи.
Митрополит њемачки Григорије ,обраћајући се на свечаности, рекао је да је најважније на свијету за младе људе и родитеље да имају вјеру која је чудесна ствар.
„Вјера да можете да нешто урадите и постигнете, вјера има ту моћ да усредсређује наш пут. Имамо страхове, сумње, бриге и препреке, али ако немамо пред собом циљ у који вјерујемо све то ће нас одвести на другу страну и ми никада нећемо доћи до циља. Вјера подразумијева усредсређеност ка циљу“, поручио је митрополит Григорије.
Митрополит Григорије је причајући о свом животном путу, рођењу и путовању кроз живот поручио студентима да је најважније да знају ко су, одакле су и да буду аутентични.
„Неки од вас су из неког малог мјеста или села и породице и неки од вас ће доћи до Лондона, Берлина, Рима и бићете неко и нешто, али оно што је најважније јесте да будете оно што јесте и да будете аутентични и тада ће вам људи рећи да сте нормални. То је толико важно“, рекао је владика Григорије додајући да је блаженије давати него примати и да се примањем људи обавезују, а када се даје ослобађа се.
„Ви се обавезујете тиме што примате. Циљ те обавезе је да једном морате да дајете и тада ће то бити јако важно“, поручио је митрополит Григорије.
Предсједник Организационог одбора Просвјетине стипендије „Владимир Ћоровић“ и један од оснивача програма стипендија, Славко Андрејевић рекао је да су потврда деветогодишњег рада резултати које ова стипендија има.
„Наша жеља када смо започели програм стипендија јесте био да оставимо иза себе бољу, паметнију и финију генерацију Срба и ви наши стипендисти показали сте како јесте бољи од нас“, поручио је Андрејевић додајући да се стипендија у другој деценији дјеловања почиње ширити и на друга мјеста гдје су Срби мањина.
Старјешина Саборне цркве Свете Тројице у Мостару о. Душко Којић подсјетио је на чињеницу да се додјела стипендије прије двије године одржавала у Владичанском двору у Мостару који је постао мали за све стипендисте.
„Овај храм није само мјесто молитве, већ и наде. Заједно са донаторима успјели смо данас подијелити готово 200 стипендија за дјецу из Херцеговине. Стипендије нису само помоћ, оне су доказ да и када нас нема много, када је једна заједница малобројна као оваква каква је данас наша заједница у Мостару, али када нас има довољно срцем, можемо помицати границе“, рекао је Којић.
Поручио је да сваке године има више стипендиста, али и донатора који не само да дају новац већ достојанство, вјеру и шансу.
„Драга дјецо нисте сами. Свака од ових стипендија које додјељујемо је једна молитва упућена за вас. Носите своје поријекло пажљиво, учите марљиво и када дође вријеме будите и ви ослонац онима којима је то потребно“, поручио је Којић.
Предсједница Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ Градски одбор Мостар Сања Бјелица Шаговновић рекла је да су организатори поносни јер се у Мостару данас сабрала омладина цијеле Херцеговине и што се шаље порука јединства и саборности која је српском народу данас јако потребна.
„Срба је данас у Мостару јако мало, али колико год били мали много се трудимо да нас по дјелима препознају. Једно од тих дјела је и овај програм кога не би било да није било јединства и уважавања. У кључним тренуцима када ми у Мостару нисмо вјеровали у себе, те смо говорили да смо нејаки да на својим плећима понесемо терет ширења овога програма на цијелу Епархију, наши пријатељи, рекли су да заједно можемо и више од тога и да из Мостара морају почети ићи добре ствари. Тако је и било и хвала им“, рекла је Бјелица Шаговновић.
Она је нагласила да посебно радује што овај програм његује компоненту награђивања најбољих, али и је и изразито социјално сензибилан.
„То је традиција коју је Просвјета почела још 1902. године и по којој су мостарски Срби итекако познати. Наш др Владимир Ћоровић, по коме овај програм носи име, записао је да је Просвјета 1902. године постала средиште културне активности у земљи и установа од које је читав народ осјетио вишеструке користи. А била је таква јер су мостарски Срби, како каже Ћоровић, били спремни на личне жртве када се радило о општим стварима“, рекла је Бјелица Шаговновић додајући да се Срби у Мостару и данас подижу из пепела и малим корацима обнављају светиње, културу и идентитет.
У име донатора стипендистима се обратила се Дејана Бацковић рекавши да је визија и велика жеља учврстила Саборни храм у Мостару упркос околностима у којима је стваран.
„У држави три народа, три религије и три културе рођени сте ви. Растете у измореној и наслијеђем богатој земљи док темеље ваше личности и структуру карактера одређују највриједнији елементи, ваша породица уз бескрајну љубав усађену поштењем, честитошћу и одговорношћу, ваши професори снагом знања, промишљања и његовања другарства, а заједница важношћу очувања традиције уз очување различитости“, рекла је Бацковић.
Она је поручила студентима да њихов развој зависи само од њих, а њихови избори на квалитет живота.
„Успјех није коначан, неуспјех није фаталан. Важни су досљедност, посвећеност и устрајност које су особине које ће вас издвојити на путу развоја“, рекла је Бацковић поручивши да давање усрећује и да су очи донатора пуне дивљења због успјеха који постижу херцеговачка дјеца.
„Награђујући вашу изврсност ми нама дајемо могућност да будемо бољи људи. Желимо вам да се надограђујете и будете бољи људи и да у животу доживите да имате прилику која нас испуњава. Вјерујте ми посебна су“, поручила је Бацковић.
Секретар Организационог одбора и донатор Весна Табачки подсјетила је да је од 2016. ученицима и студентима додијељено 819 стипендија и 112 награда, те сакупљено око 510 хиљада евра. Подсјетила је да су други пут заредом повећани појединачни износи стипендија.
Рекла је и да је добитник овогодишње награде за активизам дугогодишњи стипендиста Горан Брборић из Љубиња студент треће године Богословије и треће године Филолошког факултета, а поводом објављивања своје прве књиге „Јулијана“. Брборић је у име захвалности и заједништва свим овогодишњим стипендистима даровао своју књигу.
„Прошле године је награда за активизам први пут носила нечије име и то је било име угледног Мостарца Бориса Пешке. Ове године награда за активизам носи име Ане и Миливоја Коларића, чланова познате мостарске породице Шаин“, рекла је Табачки.
Она је навела да је ове године одабрано шест најбољих стипендиста и да се жели мотивисати студенте да буду још бољи. Најбољи стипендисти су Хелена Брајић из Требиња, студент треће године Медицинског факултета Војно-медицинске академије у Београду, Ања Дучић из Требиња, студент мастер студија на Факултету техничких наука у Новом саду, Јелица Вукосав из Невесиња, студент мастер студија на Факултету политичких наука у Бања Луци, Ивана Маврак из Мостара, студент треће године на Универзитету Џемал Биједић у Мостару, Георгина Шиповац из Невесиња, студент четврте године на Музичкој академији у Источном Сарајеву и Милош Шупић, студент четврте године Правног факултета у Новом Саду.
Најбољи стипендисти
Прошле године вишегодишњи стипендиста и даровити математичар Вук Јанковић био је добитник награде за активизам. Ове године освојио је златну медаљу на математичкој олимпијади у Енглеској и посебно је награђен за тај подвиг.
Табачки је рекла да се сарађује са организацијом „Срби за Србе“ и да је та сарадња довела до помоћи за једну породицу из Мостара. Истакла је велику захвалност компанији Орка из Сарајева која је бесплатно урадила дигитално рјешење за пријављивање стипендија.
Дугогодишњи Просвјетин стипендиста и овогодишња добитница специјалне стипендије Хелена Брајић обратила се испред стипендиста казавши да се сви родитељи данас радују успјеху своје ђеце али и добрим људима који тај труд препознају и цијене.
„У оваквом времену најезде глобализације мени сте као дјевојчици пружили руку као дјетету са села и финансијску и моралну помоћ и подршку. Сигурна сам да је то била прекретница у мом животу и доказ да још неко сем моје породице вјерује да могу успјети. Дом је почетак и крај свега, нешто што нас држи и када обучем бијели мантил или обучем ранац и шљем и кажем себи не могу, или не вриједи. Погледам пар драгих лица, ову нашу земљу херцеговачку и помислим на вашу жељу, уложени напор и неуморни рад да узрастамо заједно и то годинама не јењава“, рекла је Брајић.
Свечаности су присуствовали представници Града Требиња, начелници источнохерцеговачких општина и бројни стипендисти и родитељи. У музичком дијелу програма наступио је Црквени хор светог Василија Тврдошког и Острошког из Требиња и ученици Музичке школе Требиње.
Извор: Епархија захумско-херцеговачка