КЕЛН, НОВОСТИ

Недеља Мироносица у Келну

Након више од два месеца забране окупљања и немогућности за саборним богослужењем, на данашњи празник поново је окупљена заједница верних на литургији у нашем храму. Иако су услови за окупљање подразумевали читав низ правила и ограничења, снага заједнице која долази из вере у Васкрслога Христа, још једном је посведочена.

Прихватајући сва упутства и одредбе наш верни народ показао је да следује највишим идеалима хришћанске вере, поштујући и светост места и разлога окупљања али и уредбе које су нам домаћини у страној земљи одредили.

Нису Срби дивља племена са југа, већ имајући идентитет утврђен светим Божијим угодницима од светих Немањића до светог Николаја свесрпског и васељенског и подвижника вере нашег доба, показују своје лице обасјано светлошћу васкрсења Христовог, на пример свим народима. Тако да се светли светлост ваша….

У највећем реду и најискренијој побожности данашња света литургија прошла је без иједног немилог догађаја без иједне спорне ситуације због које би наша заједница могла бити оспоравана. Насупрот томе слушајући и са смирењем следујући примеру и покуама својих свештеника још једном, опет и опет, осликали смо и уградили се у најлепшу икону Божију која својом лепотом и поретком може и треба бити пример свакој заједници верних. Прослављајући данашњи празник будимо поносни једни на друге и храбримо се примером који смо показали да и у условима какви год они били, ми се увек враћамо и удубљујемо у смисао а то је  учешће у заједници тела и крви Христове. Хвала Богу на милости коју нам показује остварујући услове да се причешћујемо, хвала нашим свештеницима прота Неђи и о. Младену на мудрости и расуђивању којим нас ка Христу приводе, хвала сваком брату и сестри на сведочењу врлине љубави, смирења и послушања, због којих смо данас најпоноснији.

Нека би сви са радошћу прихватили благослов о. Младена и од данас, од дана прослављања празника Св. Николаја Жичког, отпочели са истраживањем и  проучавањем дела светога владике, да би и његовим поукама сабирали снагу за наставак оваквог узорног хришћанског живљења и сведочења вере.

Испред келнске парохијске заједнице
Др Илија Ђорђевић