НОВОСТИ, ФИЛИНГЕН-ШВЕНИНГЕН

Недеља Раслабљеног у Филинген-Швенингену

У недељу Раслабљеног 10.05.2020. у Филинген-Швенингену, после скоро два месеца, служена је Свeта Литургија са верним народом уз строго поштовање здравствених мера и препорука надлежног Архијереја, владике Григорија.

После Св. Литургије, надлежни парох обратио се верном народу беседом о раслабљеном човеку који је 38 година боловао од одузетости (раслабљености). Који је редовно долазио у Бању Витезду чекајући, не би ли се ко сажалио на њега и спустио га да буде исцељен. Не један дан или месец или годину, већ пуних 38 година овај раслабљени човек, пример дуготрајног стрпљења, лежао је и стрпљиво чекао на трему Овчије бање у коју је повремено силазио анђео са неба, узбуркавајући воду, и који би први од болесника ушао у воду бивао би здрав, ма од какве болести да је боловао.

Човекољубац, Спаситељ наш Господ Христос, долази са намером да му помогне и да га исцели и не само тога једнога болесника, него Господ Христос долази да исцели и сваког другог човека. Својим доласком у бању Витезду, Он ствара једну другу бању Витезду која се нуди целоме свету. Та нова бања Витезда јесте Света Црква Божија, једна Света, Саборна и Апостолска Црква, распрострањена од краја до краја васељене, од севера до југа, од истока до запада,  која лечи све болеснике од њихових болести, а највећа болест свакога човека је грех.  И данас Господ свакоме од нас приступа и поставља исто питање као и ономе болеснику: „Хоћеш ли здрав да будеш?“, желећи, ма колико ми били слаби и грешни, да покаже да нас воли и да свакоме од нас нуди исцељење, без разлике, али не на силу, јер Господ никога неће на силу да спасава, неће никога на силу у рај да уводи, него тражи наш слободан пристанак. Он очекује да му и ми кажемо: „Господе, желим и ја здрав да будем“,  на шта ће нам Он, Источник живота одговорити као и раслабљеном: „Ето, сад си здрав, више не греши, да ти горе не буде“.

На крају литургијског сабрања и поделе нафоре, свештеник је све благословио са молбом да се и даље поштују препоруке лекара, како би, када ова пошаст прође, у што већем броју долазили у св. храм и сви заједно једним устима и једним срцем славили Име Божије, Оца и Сина и Св. Духа. Амин, Боже дај!