KASEL, NOVOSTI

Nedelja Samarjanke – Kasel

U nedelju, 17.05.2020. na praznik susreta Hrista sa Samarjankom, služena je Sveta Liturgija u porti hrama Svetog Lazara Kosovskog u Kaselu. Svetom Liturgijom načalstvovao je nadležni paroh kaselski, jerej Marko Radmilo uz prisustvo vernog naroda. Nakon pročitanog odeljka iz Svetog Jevanđelja, otac Marko se obratio vernicima rečima: „Susret Hristov sa Samarjankom je za sve nas od velikog značaja, jer nas Hristos uči da je čoveku najveći dar susret sa drugim bićem-čovekom, koji vodi do susreta sa Bogom. Žena Samarjanka iako druge narodnosti i religioznih pogleda, pristupa Hristu Bogočoveku sa mnogo pitanja. Taj Bogočovek koji joj se najpre otkriva kao žedni čovek, otkriva joj se kao Bog govoreći o njenom životu u kom je imala pet muževa, otkriva joj svu ljubav svoju jer joj oprašta njen poročni život, i nudi joj vodu živu, život večni. Ona čistog srca sazreva duhom i nastavi svoj život kao Sveta mučenica Fotina propovedajući Hrista Bogočoveka. Ovde u hramu je izvor vode, vode od koje nikada nećemo ožednjet odnosno nikada nećemo umreti kao što piše u 118. Psalmu, ,,neću umreti nego ću živ biti i kazivati dela Gospodnja“. Učestvujući jednim ustima i jednim srcem iz jedne čaše u kojoj Hristos sebe daje nama, Hristos nam daje večni život ukoliko ga zatražimo čistim srcem“.