КАСЕЛ, НОВОСТИ

Недеља Самарјанке – Касел

У недељу, 17.05.2020. на празник сусрета Христа са Самарјанком, служена је Света Литургија у порти храма Светог Лазара Косовског у Каселу. Светом Литургијом началствовао је надлежни парох каселски, јереј Марко Радмило уз присуство верног народа. Након прочитаног одељка из Светог Јеванђеља, отац Марко се обратио верницима речима: „Сусрет Христов са Самарјанком је за све нас од великог значаја, јер нас Христос учи да је човеку највећи дар сусрет са другим бићем-човеком, који води до сусрета са Богом. Жена Самарјанка иако друге народности и религиозних погледа, приступа Христу Богочовеку са много питања. Тај Богочовек који јој се најпре открива као жедни човек, открива јој се као Бог говорећи о њеном животу у ком је имала пет мужева, открива јој сву љубав своју јер јој опрашта њен порочни живот, и нуди јој воду живу, живот вечни. Она чистог срца сазрева духом и настави свој живот као Света мученица Фотина проповедајући Христа Богочовека. Овде у храму је извор воде, воде од које никада нећемо ожедњет односно никада нећемо умрети као што пише у 118. Псалму, ,,нећу умрети него ћу жив бити и казивати дела Господња“. Учествујући једним устима и једним срцем из једне чаше у којој Христос себе даје нама, Христос нам даје вечни живот уколико га затражимо чистим срцем“.