КАСЕЛ, НОВОСТИ

Недеља Слепог у Каселу

У шесту недељу по Пасхи – Недеља Слепог, 24. маја 2020. године на празник Свете браће Кирила и Методија, служена је Света Литургија у храму Св. кнеза Лазара у Каселу. Светом Литургијом началствовао је надлежни парох каселски, јереј Марко Радмило уз присуство верног народа.

Након прочитаног одељка из Светог Јеванђеља, отац Марко се обратио верницима речима: „Христос опрашта, исцељује, подиже и васкрсава из мртвих! Он (Христос) од пљувачке и блата враћа вид овом младићу који је од рођења слеп, даје му светлост и удаљава га од таме. Занимљиво је како му вид враћа, јер блато је прах земаљски што значи да Христос понавља стварање као што је човека створио од праха земаљског како пише у Књизи Постања: „Господ Бог створи човека од праха земаљског“ (1. Мојсијева 2, 7). Затим га шаље у бању Силоамску што у преводу значи „послан”, да покаже свима да је исцељени послан од Бога да и други виде чудо Божије. Међутим, многи фарисеји су осуђивали Исусово деловање суботом, јер се код Јевреја светковала субота и ништа се није радило. Међутим, Христос дела управо суботом, да покаже да закон никад не сме бити већи од љубави. Тај младић исцељен исповеда Христа као Сина Божијег упркос оптужбама и претњама фарисеја и одлучењу из синагоге. Данас славимо и два света брата, равноапостола Кирила и Методија, просветитеље словенских земаља. Они су, као што у овом другом Јеванђељу Христос од нас тражи, просветили народ најпре Христовим Јеванђељем, љубављу и добрим делима, а затим га обогатили и писмом. Колико се само светлила светлост њихова да су чак и они многобошци видећи њихова дела прославили Оца небеског. Та светлост о којој Христос говори није светлост дана, већ Божанска светлост, нестворена, која просвећује и освећује све људе који желе од срца познање Истине. Нека би нас ове речи тешиле у ово време и снагу нам давале, да и други људи гледајући наша добра дела и нашу љубав прославе Оца нашег којем нека је слава и хвала у векове векова. Амин.”