VIDEO, EPISKOP GRIGORIJE, KARLSRUE, NOVOSTI

Proslava eparhijske slave i veliko osvećenje hrama Prepodobne majke Paraskeve u Karlsrueu

Eparhija diseldorfsko-nemačka svečano proslavlja 50 godina postojanja. Tim povodom, 1. juna 2019. godine, u Karlsrueu je osveštan hram Prepodobne majke Paraskeve. Čin osvećenja predvodio je Episkop diseldorfsko-nemački g. Grigorije uz sasluženje Episkopa raško-prizrenskog g. Teodosija, zahumsko-hercegovačkog g. Dimitrija i umirovljenog zahumsko-hercegovačkog g. Atanasija.

Posle čina osvećenja Božanskom službom je načalstvovao Episkop raško-prizrenski g. Teodosije. Svetoj Liturgiji je prisustvovao veliki broj vernika i zvanica, a među njima i predsednica Republike Srpske gđa Željka Cvijanović, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije g. Mladen Šarčević, predstavnici diplomatsko-konzularne mreže Srbije i Bosne i Hercegovine u Nemačkoj, gradonačelnik Karlsruea, kao i predstavnici drugih hrišćanskih crkava.

Vladika Grigorije je, u besedi posle Liturgije, naglasio da je slava simvol srpskog jedinstva i da joj trebamo ostati verni.

-Razgovarao sam nedavno sa jednim mudrim čovekom od 90 godina, koji je prošao celi svet, na temu kako da srpski narod bude jedinstven. Od tog starca čuo sam da je od Svetog Save do danas jedino što je uspelo da bude simvol jedinstva srpska slava… Zato moramo da ostanemo verni svojoj slavi i Svetom Savi i našem Svetom Nikolaju, poručio je vladika Grigorije.

On je istakao da je velika radost što je crkva puna ljudi i naglasio da crkva u Karlsrueu može biti primer ostalim crkvenim opštinama u Nemačkoj. -Sve je danas sveto i blagosloveno. Ovde je bila NATO baza i vojnici su imali kapelu. Kada su se povukli, mi smo je otkupili, onda je otac Aleksandar sa divnim ljudima napravio hram. Imamo mesto gde narod može da se sabira i veseli, rekao je vladika Grigorije.

On je naveo da su svi koji su tog dana bili na osvećenju crkve mogli da vide zdravu zajednicu i da takvu sliku treba napraviti i u drugim gradovima. -Imamo još dosta gradova gde trebamo napraviti dobru sliku o sebi, jer nikad ne zastareva izreka: ‘Ako hoćeš da vidiš kakvi su neki ljudi pogledaj im groblje i crkvu’. Mi trebamo pokazati da smo ozbiljan narod. Za sve to je preduslov sloga, jedinstvo i mir, naglasio je vladika Grigorije.

On je kazao da se srpski narod nalazi na jednoj raskrsnici, a da je izlaz vrlo težak. -Moramo da se snađemo u tome. Moramo da budemo razumni, razboriti i hrabri. Bitno je iskustvo koje Crkva nosi sa sobom, a to podrazumeva jasan i nedvosmislen identitet, poručio je Vladika i dodao da u Nemačkoj po nekim podacima živi oko 700.000 Srba, ali da nisu poznati i prepoznati kao zajednica. -Moramo postići to da budemo prepoznatljivi kao zajednica i onda ćemo imati šanse da napravimo nešto dobro za naš narod u celini, kazao je vladika Grigorije dodajući da se radi na rešavanju pravnog statusa Srpske Pravoslavne Crkve u Nemačkoj i pozvao narod da sveštenicima pomogne u tome.

Posle Liturgije priređena je i trpeza ljubavi, kao i kulturno-umetnički program. Proslava 50 godina Eparhije diseldorfse i nemačke, kao i 800 godina autokefalnosti Srpske Pravoslavne Crkve nastavlja se 2. juna 2019. godine svetom Liturgijom i svečanom akademijom u Minhenu.

Izvor: TV Hram