MITROPOLIT GRIGORIJE, NIRNBERG, NOVOSTI

Održana duhovna tribina pod nazivom „Iz nemoći monahove kocke. Ono što je istinito najmanje je verovatno“ – Nirnberg

U nedelju, 06.11.2022. nakon Svete Liturgije, u vernim narodom preispunjenom Hramu Svetog Kirila i Metodija održana je duhovna tribina pod naslovom Iz nemoći monahove kocke. Ono što je istinito najmanje je verovatno u kojoj su učešće uzeli dr Rastko Jović, vanredni profesor na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, i Njegovo Preosveštenstvo Episkop Diseldorfa i Nemačke g. dr Grigorije. Profesor Jović je, kao glavni izlagač na ovoj tribini, prisutnima izneo svoje viđenje duhovnog puta i razvoja glavnog junaka romana Nebeska dvorišta. Po njegovom utisku ovde je prisutan razvojni proces tipičan za gotovo svakog vernika: Početna faza ovog puta predstavlja razumevanje Boga kao ”Boga Pravde”, što je slika kojom, svojim očekivanjima, opterećujemo i Samoga Boga, ali pre svega sebe, budući konstantno pod pritiskom osećanja sopstvene grešnosti, nedostojnosti i zaslužene kazne. Konačan cilj koji, međutim, treba da dostignemo je shvatanje Boga kao ”Boga Ljubavi”, koji nas voli do te mere da je samo zbog nas umro na krstu. Ovo je u suštini put oslobođenja, koji ipak nije lak, budući da je nama ljudima često lakše da se ”slepo” držimo pravila i propisa, jer se tako oslobađamo tereta lične odgovornosti, koja je nužni nusprodukt hodenja putem slobode. Nakon izlaganja dr Jovića, Episkop Grigorije je navođenjem brojnih anegdota iz svog višedecenijskog pastirskog života praktično potvrdio profesorove uvide, pozvavši prisutne od sveg srca i u svoje ime da se oslobode preopterećenosti ličnim slabostima i u svoje scu iskreno prihvate Boga Ljubavi, u kome i sa kojim sve naše slabosti i krivice postaju premostive.