ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НИРНБЕРГ, НОВОСТИ

Одржана духовна трибина под називом „Из немоћи монахове коцке. Оно што је истинито најмање је вероватно“ – Нирнберг

У недељу, 06.11.2022. након Свете Литургије, у верним народом преиспуњеном Храму Светог Кирила и Методија одржана је духовна трибина под насловом Из немоћи монахове коцке. Оно што је истинито најмање је вероватно у којој су учешће узели др Растко Јовић, ванредни професор на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, и Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Немачке г. др Григорије. Професор Јовић је, као главни излагач на овој трибини, присутнима изнео своје виђење духовног пута и развоја главног јунака романа Небеска дворишта. По његовом утиску овде је присутан развојни процес типичан за готово сваког верника: Почетна фаза овог пута представља разумевање Бога као ”Бога Правде”, што је слика којом, својим очекивањима, оптерећујемо и Самога Бога, али пре свега себе, будући константно под притиском осећања сопствене грешности, недостојности и заслужене казне. Коначан циљ који, међутим, треба да достигнемо је схватање Бога као ”Бога Љубави”, који нас воли до те мере да је само због нас умро на крсту. Ово је у суштини пут ослобођења, који ипак није лак, будући да је нама људима често лакше да се ”слепо” држимо правила и прописа, јер се тако ослобађамо терета личне одговорности, која је нужни нуспродукт ходења путем слободе. Након излагања др Јовића, Епископ Григорије је навођењем бројних анегдота из свог вишедеценијског пастирског живота практично потврдио професорове увиде, позвавши присутне од свег срца и у своје име да се ослободе преоптерећености личним слабостима и у своје сцу искрено прихвате Бога Љубави, у коме и са којим све наше слабости и кривице постају премостиве.