БЕРЛИН, ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, НОВОСТИ

Опроштај од Генералног секретара Православне епископске конференције ипођакона Николаја Тона и избор Епископа хумског г. Јована за новог Генералног секретара

У Берлину је 10. марта 2023. године одржан свечани чин поводом одласка са дужности Генералног секретара Православне епископске конференције Немачке ипођакона Николаја Тона (Руска православна црква), који је на овој функцији био од оснивања конференције 2010. године.

Опроштај од ипођакона Николаја Тона одржан је у Саборном храму Светога Саве у Берлину, где је Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован, у својству домаћина, дочекао званице.

Молебан благодарења служио је старешина храма протојереј Радомир Колунџић, уз саслужење ђакона Арчила Чхиквадзеа (Руска православна црква). На богослужењу су се молили чланови Православне епископске конференције Немачке: Митрополит г. Августинос (Васељенска патријаршија), Архиепископ г. Тихон (Руска православна црква), Митрополит г. Марк (Руска загранична црква), Митрополит г. Серафим (Румунска православна црква), Епископи г. Вартоломеј и г. Емануел (Васељенска патријаршија), Епископ г. Јов (Руска загранична црква), Епископ г. Јован (Српска православна црква), свештенство и парохијани православних парохија из Берлина и других градова, као и поглавар Коптске цркве у Немачкој, Епископ г. Анба Дамјан.

Затим је у парохијској сали обављен свечани чин. Присутнима су се обратили представници Епископске конференције, који су високо ценили заслуге Генералног секретара у области међуправославног дијалога, формирања и развоја система православне верске наставе у Немачкој, међуверске сарадње, односа са представницима државних власти и јавних организација.

Ипођакон Николај Тон одликован је Орденом златног крста, највишим признањем Митрополије Васељенске патријаршије у Немачкој. Епископ Анба Дамјан поклонио је икону која приказује коптске мученике. У складу са граматом Православне епископске конференције Немачке ипођакон Николај Тон задржава титулу Генералног секретара Православне епископске конференције у пензији (Generalsekretär der OBKD a.D.).

На крају вечери поздравну реч одржао је ипођакон Николај Тон.

Сутрадан, у суботу 11. марта 2023. године одржана је редовна седница Епископске конференције, на којој је за новог Генералног секретара Православне епископске конференције Немачке изабран Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован.