BERLIN, VIKARNI EPISKOP JOVAN, NOVOSTI

Oproštaj od Generalnog sekretara Pravoslavne episkopske konferencije ipođakona Nikolaja Tona i izbor Episkopa humskog g. Jovana za novog Generalnog sekretara

U Berlinu je 10. marta 2023. godine održan svečani čin povodom odlaska sa dužnosti Generalnog sekretara Pravoslavne episkopske konferencije Nemačke ipođakona Nikolaja Tona (Ruska pravoslavna crkva), koji je na ovoj funkciji bio od osnivanja konferencije 2010. godine.

Oproštaj od ipođakona Nikolaja Tona održan je u Sabornom hramu Svetoga Save u Berlinu, gde je Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan, u svojstvu domaćina, dočekao zvanice.

Moleban blagodarenja služio je starešina hrama protojerej Radomir Kolundžić, uz sasluženje đakona Arčila Čhikvadzea (Ruska pravoslavna crkva). Na bogosluženju su se molili članovi Pravoslavne episkopske konferencije Nemačke: Mitropolit g. Avgustinos (Vaseljenska patrijaršija), Arhiepiskop g. Tihon (Ruska pravoslavna crkva), Mitropolit g. Mark (Ruska zagranična crkva), Mitropolit g. Serafim (Rumunska pravoslavna crkva), Episkopi g. Vartolomej i g. Emanuel (Vaseljenska patrijaršija), Episkop g. Jov (Ruska zagranična crkva), Episkop g. Jovan (Srpska pravoslavna crkva), sveštenstvo i parohijani pravoslavnih parohija iz Berlina i drugih gradova, kao i poglavar Koptske crkve u Nemačkoj, Episkop g. Anba Damjan.

Zatim je u parohijskoj sali obavljen svečani čin. Prisutnima su se obratili predstavnici Episkopske konferencije, koji su visoko cenili zasluge Generalnog sekretara u oblasti međupravoslavnog dijaloga, formiranja i razvoja sistema pravoslavne verske nastave u Nemačkoj, međuverske saradnje, odnosa sa predstavnicima državnih vlasti i javnih organizacija.

Ipođakon Nikolaj Ton odlikovan je Ordenom zlatnog krsta, najvišim priznanjem Mitropolije Vaseljenske patrijaršije u Nemačkoj. Episkop Anba Damjan poklonio je ikonu koja prikazuje koptske mučenike. U skladu sa gramatom Pravoslavne episkopske konferencije Nemačke ipođakon Nikolaj Ton zadržava titulu Generalnog sekretara Pravoslavne episkopske konferencije u penziji (Generalsekretär der OBKD a.D.).

Na kraju večeri pozdravnu reč održao je ipođakon Nikolaj Ton.

Sutradan, u subotu 11. marta 2023. godine održana je redovna sednica Episkopske konferencije, na kojoj je za novog Generalnog sekretara Pravoslavne episkopske konferencije Nemačke izabran Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan.