ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ВУПЕРТАЛ, НОВОСТИ

Парохијска слава и литургијско крштење у Вуперталу

У недјељу по Рођењу Пресвете Богородице, 24. септембра 2023. године вуперталска парохија прославила је своју храмовну славу. Литургијским слављем началствовао је Епископ хумски Јован уз саслужење свештеника Зорана Илића и Младена Јањића, те бројног вјерног народа.

Љепоту празника особито је украсило литургијско крштење четворо малих парохијана: Ање, Василија, Луке и Симеона, чији родитељи активно учествују у литургијском животу вуперталске Цркве и својим волонтерским радом доприносе расту и развоју парохије. Уочи празника миропомазањем у православну заједницу учланио се Бојан Фејса, који се на славском сабрању први пут причестио светим тајнама Христовим у нашој Цркви.

Домаћин славе, који се са својом породицом и пријатељима потрудио да угости госте из других парохија и пријатеље наше заједнице, ове године био је отац Зоран, док су се за наредне двије године јавиле породице новокрштеног Василија и Симеона, који ће са својим пријатељима Бојаном Черемиџићем и Драганом Мирковићем преузети домаћинство за храмовну славу.

Отац Зоран на крају литургије захвалио се свима који помажу обнову храма новцем и волонтерским радом, а особито је заблагодарио свима што јеванђелски нико од парохијана не захтијева никакво лично истицање сопствених заслуга и нагласио како је одушевљен тиме што они који наjвише помажу, показују највећу скромност. Посебна захвалност није изостала ни породицама новокрштених, које живе у Њемачкој не више од 4-5 година, а препознале су важност да дјецу крсте у парохији у којој се одвија њихов литургијски живот, те литургијском крштењу на дан парохијске славе дале првенство над природном потребом да се дјеца крсте у отаџбини међу родбином.

Благодарећи сунчаном и топлом дану сви који су узели учешћа у литургијском слављу, могли су да учествују и у трпези љубави послије богослужења, што у храмовној порти, што у парохијској сали.

Бесједу на Јеванђеље изговорио је Владика Јован:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драги оче Зоране, драчи оче Младене, драга браћо и сестре, срећам вам свима данашњи празник Рођења Пресвете Богородице, ваша храмовна слава. Такође, нека вам је срећан овај предиван празник дана Господње недеље, Христовог васкрсења, у који су уткани и догађаји данашњег крштења и миропомазања. Рађање Пресвете Богородице као дар Божанске благодати и рађање деце уопште и Божански дар живота свима нама јесте заправо највеће благо и основни таланат којим нас Господ дарује. У данашњој причи о талантима смо чули како је Господар полазећи на пут дао једноме слузи пет, једноме два а једноме један талант. Господ је људима говорио у сликама које је узимао из свакодневног живота, из живота пољопривреде, како би људи боље и једноставније разумели оно што је Господ хтео да каже. Поред тих слика из пољопривреде и свакодневног живота Господ је користио и друге примере из употребе новца, банкарства. Таква је и данашња прича. У древно време, у Римском царству и на древном Истоку, банкарство је било изузетно познато и развијено и било је, као и данас, под контролом државе. И ми који немамо велики новац у банкама знамо да они који имају велик новац у банкама имају и могућност да тај новац кроз инвестиције релативно лако без неког нарочитог труда и напора увишеструче. И управо о томе новцу, о тој благодати, о томе благу који су нам дати говори данашње Јеванђеље, јер ми добијамо од Господа кредит на поверење и свако на различит начин и у другачијој мери и другачијем износу. Један таланат о коме Господ говори је вредио шест хиљада динара, а један динар је био дневна плата или дневница, што значи да је један таланат био зарада од осамнаест година. Види се да чак ни један таланат није било мали новац а чак три или пет таланата. Међутим, није ни важно у овој причи о којој количини новца се радило него је важно шта је сваки од оних којима су таланти поверени са тим талантима радио. Дакле, сам Бог зна коме је од нас колико таланата и на који начин дато, а Он зна колико тих таланата од нас на крају треба и да тражи. Ми сами нисмо у могућности да просудимо коме је дато колико таланата и колико ће се од кога тражити али Господ добро зна као и наше савести. Зато смо позвани да се у овоме животу, драга браћо и сестре, што је више могуће трудимо да ту благодат и дар Господњи умножимо на Божију славу а на наше спасење. Пресвета Богородица и Приснодјева Марија, Која је на чудесан начин зачета и рођена од Својих родитеља, јесте Она Која свом роду људском најјасније показује шта то значни прихватити Божији дар и Божанке таленте и умножити до тих мера, да заправо човек икао створен постаје по благодати Бог, обожен. Нека вас Господ благослови, нека нам свима дâ да умножимо таланте који су нам даровани, нека је свима који су данас крштени и миропомазани срећно крштење и миропомазање, и нека Бог дâ да и они таланте које су данас добили кроз крштење и миропомазање, заједно са своjим родитељима и кумовима, умножавају у све дане живота свога у слави Божијој, у векове векова, амин.