VIKARNI EPISKOP JOVAN, VUPERTAL, NOVOSTI

Parohijska slava i liturgijsko krštenje u Vupertalu

U nedjelju po Rođenju Presvete Bogorodice, 24. septembra 2023. godine vupertalska parohija proslavila je svoju hramovnu slavu. Liturgijskim slavljem načalstvovao je Episkop humski Jovan uz sasluženje sveštenika Zorana Ilića i Mladena Janjića, te brojnog vjernog naroda.

Ljepotu praznika osobito je ukrasilo liturgijsko krštenje četvoro malih parohijana: Anje, Vasilija, Luke i Simeona, čiji roditelji aktivno učestvuju u liturgijskom životu vupertalske Crkve i svojim volonterskim radom doprinose rastu i razvoju parohije. Uoči praznika miropomazanjem u pravoslavnu zajednicu učlanio se Bojan Fejsa, koji se na slavskom sabranju prvi put pričestio svetim tajnama Hristovim u našoj Crkvi.

Domaćin slave, koji se sa svojom porodicom i prijateljima potrudio da ugosti goste iz drugih parohija i prijatelje naše zajednice, ove godine bio je otac Zoran, dok su se za naredne dvije godine javile porodice novokrštenog Vasilija i Simeona, koji će sa svojim prijateljima Bojanom Čeremidžićem i Draganom Mirkovićem preuzeti domaćinstvo za hramovnu slavu.

Otac Zoran na kraju liturgije zahvalio se svima koji pomažu obnovu hrama novcem i volonterskim radom, a osobito je zablagodario svima što jevanđelski niko od parohijana ne zahtijeva nikakvo lično isticanje sopstvenih zasluga i naglasio kako je oduševljen time što oni koji najviše pomažu, pokazuju najveću skromnost. Posebna zahvalnost nije izostala ni porodicama novokrštenih, koje žive u Njemačkoj ne više od 4-5 godina, a prepoznale su važnost da djecu krste u parohiji u kojoj se odvija njihov liturgijski život, te liturgijskom krštenju na dan parohijske slave dale prvenstvo nad prirodnom potrebom da se djeca krste u otadžbini među rodbinom.

Blagodareći sunčanom i toplom danu svi koji su uzeli učešća u liturgijskom slavlju, mogli su da učestvuju i u trpezi ljubavi poslije bogosluženja, što u hramovnoj porti, što u parohijskoj sali.

Besjedu na Jevanđelje izgovorio je Vladika Jovan:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Dragi oče Zorane, drači oče Mladene, draga braćo i sestre, srećam vam svima današnji praznik Rođenja Presvete Bogorodice, vaša hramovna slava. Takođe, neka vam je srećan ovaj predivan praznik dana Gospodnje nedelje, Hristovog vaskrsenja, u koji su utkani i događaji današnjeg krštenja i miropomazanja. Rađanje Presvete Bogorodice kao dar Božanske blagodati i rađanje dece uopšte i Božanski dar života svima nama jeste zapravo najveće blago i osnovni talanat kojim nas Gospod daruje. U današnjoj priči o talantima smo čuli kako je Gospodar polazeći na put dao jednome sluzi pet, jednome dva a jednome jedan talant. Gospod je ljudima govorio u slikama koje je uzimao iz svakodnevnog života, iz života poljoprivrede, kako bi ljudi bolje i jednostavnije razumeli ono što je Gospod hteo da kaže. Pored tih slika iz poljoprivrede i svakodnevnog života Gospod je koristio i druge primere iz upotrebe novca, bankarstva. Takva je i današnja priča. U drevno vreme, u Rimskom carstvu i na drevnom Istoku, bankarstvo je bilo izuzetno poznato i razvijeno i bilo je, kao i danas, pod kontrolom države. I mi koji nemamo veliki novac u bankama znamo da oni koji imaju velik novac u bankama imaju i mogućnost da taj novac kroz investicije relativno lako bez nekog naročitog truda i napora uvišestruče. I upravo o tome novcu, o toj blagodati, o tome blagu koji su nam dati govori današnje Jevanđelje, jer mi dobijamo od Gospoda kredit na poverenje i svako na različit način i u drugačijoj meri i drugačijem iznosu. Jedan talanat o kome Gospod govori je vredio šest hiljada dinara, a jedan dinar je bio dnevna plata ili dnevnica, što znači da je jedan talanat bio zarada od osamnaest godina. Vidi se da čak ni jedan talanat nije bilo mali novac a čak tri ili pet talanata. Međutim, nije ni važno u ovoj priči o kojoj količini novca se radilo nego je važno šta je svaki od onih kojima su talanti povereni sa tim talantima radio. Dakle, sam Bog zna kome je od nas koliko talanata i na koji način dato, a On zna koliko tih talanata od nas na kraju treba i da traži. Mi sami nismo u mogućnosti da prosudimo kome je dato koliko talanata i koliko će se od koga tražiti ali Gospod dobro zna kao i naše savesti. Zato smo pozvani da se u ovome životu, draga braćo i sestre, što je više moguće trudimo da tu blagodat i dar Gospodnji umnožimo na Božiju slavu a na naše spasenje. Presveta Bogorodica i Prisnodjeva Marija, Koja je na čudesan način začeta i rođena od Svojih roditelja, jeste Ona Koja svom rodu ljudskom najjasnije pokazuje šta to značni prihvatiti Božiji dar i Božanke talente i umnožiti do tih mera, da zapravo čovek ikao stvoren postaje po blagodati Bog, obožen. Neka vas Gospod blagoslovi, neka nam svima dâ da umnožimo talante koji su nam darovani, neka je svima koji su danas kršteni i miropomazani srećno krštenje i miropomazanje, i neka Bog dâ da i oni talante koje su danas dobili kroz krštenje i miropomazanje, zajedno sa svojim roditeljima i kumovima, umnožavaju u sve dane života svoga u slavi Božijoj, u vekove vekova, amin.