KELN, NOVOSTI

Pastirska pouka parohijanima kelnske parohije

Pomaže Bog, draga braćo i sestre!

U ovim danima ogroman broj informacija preko raznih sredstava informisanja dolazi do svakoga od nas. Informacija ima toliko puno i toliko su različite da baš u tome i vidimo najveću opasnost po čoveka, njegovo telesno i duhovno zdravlje.

Čvrsto verujemo da je teško za ljudski intelekt da sve te informacije složi kao kockice u jednu odgovarajuću sliku trenutnog stanja. Zasigurno je jedno, da gotovo u svakoj informaciji ima i istine ali i neistine. Na to nas upozorava iskustvo. Verujemo da je malo onih kojima se ovakav svet i način života dopada. No sada je veoma važno da u ovom vremenu damo sve od sebe, ne na popravljanje sveta i svakog drugog, nego prevashodno na popravljanje sebe samih. Jer popravljajući sebe spasavamo i druge i ceo svet.

Svima nama je teško. Ljudi današnjeg vremena nisu navikli na izolaciju. Mnogo nam je žao onih koji su sami, koji nisu navikli na samoću i teško im pada. Njih neka uteše reči proroka Isaije koji kaže: „Ne boj se, jer sam ja s tobom; ne plaši se, jer sam ja Bog tvoj; ukrepiću te i pomoći ću ti, i podupreću te desnicom pravde svoje.“ (Knjiga proroka Isaije 41,10)

Mnogi porodični ljudi, u ovim danima izolacije, iznova upoznavaju porodični život i način kako se on živi, ne samo par sati dnevno, nego ceo dan i to je dobro. Gotovo svi smo, do pre par dana, govorili kako nam je teško, jer nemamo vremena za porodicu. Zabranjeno je druženje u restoranima, kafićima, bioskopima ali nije zabranjeno druženje u porodici i u svom domu. Sada imamo više vremena i iskoristimo ga na utvrđivanje ljubavi u našoj porodici. Porodica je mala crkva, u kojoj se najbolje vežba ona ljubav po kojoj će nas Bog poznati da smo Njegovi.

I pored svih opasnosti ovo vreme ne smemo uzaludno potrošiti.

Vaskršnji je post i to je jedno vanredno vreme za čoveka, a ove godine i dodatno vanredno. Vanredno u smislu osvećenog vremena u kome bi trebalo pronaći više vremena za Boga, sebe i svoje bližnje. Za preispitivanje sebe i svojih dela, a sve zajedno radi potrebe i želje da kroz zajednicu sa Bogom, kroz molitvu i Sveto Pričešće, oboženi, dočekamo Vaskrsnje Hristovo i vaskrsenje svakog dobra u nama. Dodatno vanredno jer možda sada nismo u mogućnosti da se u telesnom postu svega pridržavamo, zbog opasnosti koja vreba i od koje niko nije siguran, kao i zbog ograničenog kretanja i snabdevanja domaćinstva. Preporučujemo našim najstarijima i onima koji su oboleli da poste od mrsne hrane onako i onoliko koliko im telesno zdravlje dozvoljava, ali da zato pojačaju duhovni post, upražnjavajući molitvu i okrepljujući se Bogojavljenskom vodicom.

Svi smo upućeni u to da je država u kojoj živimo donela mere, za koje smatra da su dobre i neophodne zarad očuvanja zdravlja celokupnog stanovništva. Nema potrebe i ne želimo u njihovu dobru nameru da sumnjamo, jer je mnogima ova država doprinela lepoti njihovog života i suživota u njoj.

Najopasnije bi bilo, braćo i sestre, da svakodnevno sebi i drugima nabrajamo šta i koliko nam je uskraćeno raznim odlukama i merama koje država sprovodi. Postoji velika opasnost da nas takvo razmišljanje odvede u očaj, iz koga bi bilo teško vratiti se i onda kada se ponovo uspostavi regularno stanje.

U našem hramu Vozdviženja Časnog Krsta u Kelnu, svaki dan crkvena zvona zvone (u 19:30) i blagoveste Božije prisustvo u svetu, u ovom gradu i među nama. Kandilo ispred ikone Gospoda Isusa Hrista gori i dan i noć. Ono gori za sve nas koji smo ovaj hram učinili živim, u njemu svoje molitve za sebe i one koje volimo i koji nas vole, prinosili, kao i za sve one kojima je Božija pomoć potrebna. Sa ovog plamena upalimo i mi srca svoja za kućnu molitvu u kojoj ćemo pominjati jedni druge.

Sada je, nažalost, takva situacija da ne možemo u našem hramu da stojimo jedni pored drugih i zajedno se molimo. Iz tog razloga kao i zbog straha od otuđenja od crkvene zajednice kao i od uzajamnog otuđenja, predlažemo da se molimo jedni za druge. Neka imena nama poznatih, braće i sestara iz naše zajednice, prelaze preko naših molitvenih usana sa željom da tako jedni drugima pomognemo u ovim danima, koji su često ispunjeni strahom, panikom, tugom i usamljenošću, kao i da sačuvamo bratsku ljubav među svima nama.

Takođe molimo sve da polože nadu svoju na Gospoda i da čitaju molitvu za izbavljenje od nove epidemije. Nikada ne zaboravite da vas Bog voli i čuje.

Proći će i ova situacija,braćo i sestre, jer nam istorija kao najbolja učiteljica života svedoči da su i gora vremena prošla. Važno je sada sačuvati svoje duhovno i telesno zdravlje i moliti se Bogu na najjednostavniji način, svojim srcem.

Molitveno misleći na sve vas, sa željom da se uskoro zagrlimo, jedni sa drugima, i svi zajedno na Svetoj Liturgiji sa Hristom, ostajemo u čvrstoj nadi da će Gospod izbaviti svet i čoveka od svih iskušenja pa i od virusa Korone.

Sa osećajem Božije ljubavi i molitvom na usnama sve je lakše.

„Nadanje je moje Otac, pribežište moje Sin, zaštita je moja Duh Sveti, Trojice Sveta slava tebi.“

Keln, 20.03.2020

Vaši sveštenici prota  Neđo i otac Mladen Janjić

 

Die Corona-Krise – ein pastorales Wort der Hoffnung 

Gott sei mit euch, liebe Schwestern und Brüder,

gerade in der jetzigen Zeit erreichen uns eine Reihe an Informationen über verschiedenste Quellen. Diese Mannigfaltigkeit an Informationen und ihre Heterogenität bergen große Gefahren für das Grundverständnis eines jeden Einzelnen.

Sicherlich ist es schwierig aus den Bruchstücken und Puzzleteilen an Informationen ein vollständiges Bild zu erzeugen, welches der tatsächlichen Realität entspricht. Überall können wir teilweise Wahrheiten und teilweise Unwahrheiten hören. 

Sicherlich ist die aktuelle Situation schwierig für uns alle zu ertragen. Doch diese Zeit erfordert unser maximales Engagement, nicht um alle anderen und die Welt zu verändern, sondern um uns selbst zu ändern und zu verbessern, denn wenn wir an uns selber arbeiten, können wir dazu beitragen, dass auch andere gerettet werden.

Der heutige Mensch ist es nicht gewohnt in Isolation zu leben. Erschreckend ist der Gedanke der Einsamkeit. Doch die Worte des Propheten Jesaja geben uns Hoffnung: „Fürchte dich nicht, ich bin mit dir; weiche nicht, denn ich bin dein Gott; ich stärke dich, ich helfe dir auch, ich erhalte dich durch die rechte Hand meiner Gerechtigkeit“ (Buch des Propheten Jesaja 41,10) 

Viele Familien lernen gerade in der Zeit der Isolation erneut das Familienleben kennen und dies nicht nur für einige Stunden, sondern den gesamten Tag. Bis vor Kurzem haben wir die Zeit mit der Familie vermisst, weil uns die Zeit dafür fehlte. Aber nun ist sie uns durch Verbote geschenkt worden. Verboten sind Zusammenkünfte in Restaurants, Cafes, Kinos, ja sogar der Aufenthalt draußen wird uns beschränkt, aber die Gesellschaft innerhalb der Familie, die Zusammenkunft und das Zusammensein der Familie ist uns nicht verwehrt. Lasst uns diese Momente zum Besten nutzen und die Liebe innerhalb der Familie kräftigen. Denn die Familie ist die kleine Kirche, in welcher man die Liebe zu und miteinander entfalten und sich als Individuum innerhalb der engsten Gemeinschaft der Familie verwirklichen kann. 

Liebe Schwestern und Brüder, 

es ist die Zeit der Osterfastenzeit und das stellt schon einen besonderen Moment dar. Dieses Jahr hat diese besondere Zeit für uns einen faden Beigeschmack. Dennoch müssen wir versuchen mehr Zeit für Gott, für sich selbst und die Nächsten zu finden. Es ist die Zeit der Analyse eines Selbst, um in der Gemeinschaft mit Gott, durch das Gebet des reinen Herzens und die Heilige Kommunion die Auferstehung Christi und die Auferstehung des Guten in uns selbst zu erwarten. Das physische Fasten kann sicherlich in der aktuellen Situation, wie auch das spirituelle erschwert sein, weil wir in dieser außergewöhnlichen Situation mehr Kraft brauchen. Leider sind wir Zeugen von egoistischen Verhaltensregeln und nicht zu tolerierbaren Einkaufsgewohnheiten, sodass uns manche Produkte des täglichen Lebens einfach nicht zu Verfügung stehen, weil sie leider die Kellerräume anderer überfüllen. Wir empfehlen daher, den Ältesten und Kranken unter uns so viel zu fasten, wieviel ihnen ihr Körper erlaubt. Im Gegenzug sollten wir alle das Gebet intensivieren. 

Wir sind alle sicherlich über die getroffenen Maßnahmen der Bundesregierung informiert und sie haben uns alle sicherlich erreicht. Es ist unsere Pflicht, als Bürger dieses Landes, als verwurzelter Teil dieser Gesellschaft, sich an alle Maßnahmen, Regeln und Verbote in dieser Ausnahmesituation zu halten, um die Gesundheit vieler anderer Menschen nicht zu riskieren. 

Verzweifelt nicht in diesen schweren Momenten, denn wir dürfen uns nicht erlauben in Hoffnungslosigkeit zu verfallen. Lasst uns zusammen im Gebet einander stärken und zusammen mit allen anderen zeigen, dass die Gemeinschaft siegen kann. 

In unserer Kirche „Zur Erhöhung des kostbaren Kreuzes“ werden täglich die Kirchenglocken läuten (um 19:30 Uhr) und werden die Anwesenheit Gottes in der Welt, in dieser Stadt und unter uns verkünden. Die Ikone unseres Retters Jesus Christus wird tagtäglich durch das brennende Kerzenlicht erleuchtet. Es leuchtet für alle, die diese Kirche lebendig machen, für alle die in dieser Kirche Ihre Gebete empor gebracht haben und für alle denen Gottes Hilfe notwendig ist. Von diesem Licht, liebe Schwestern und Brüder, lasst uns unsere Herzen erleuchten für das Gebet in unserem Hause, in welchem wir einander erwähnen werden. Lasst uns auch beten für alle Not leidenden und für alle Ärzte und Pflegekräfte, die jetzt außergewöhnliche Liebe und Fürsorge für die Nächsten zeigen. 

Leider können wir nicht in unserer Kirche nebeneinander stehen und daher lasst uns zusammen für einander beten. Lasst uns im Gebet zusammen sein. Lasst uns zusammen unsere Gebete vereinen und die jenigen ermutigen, die gerade Angst, Trauer und Einsamkeit empfinden. 

Vertraut auf Gott und erbetet von Ihm, dass er mit seiner Barmherzigkeit diese Krise rund um das Corona-Virus zum Stillstand bringt. Denn vergesst nie, dass Gott euch immer liebt und euch immer zuhört. 

Auch diese Versuchung wird vorbeigehen. Dies lehren uns Ereignisse aus der Vergangenheit. Das lehrt uns die Geschichte. Wichtig ist seinen physischen und seelischen Frieden, sein Gleichgewicht und seine Gesundheit zu erhalten. Öffnet euer Herz für das Gebet, öffnet euer Herz für Gott. 

In der Hoffnung mit euch allen so bald wie möglich in Gemeinschaft zu einander und zu Gott auf der Heiligen Liturgie zu sein, verbleiben wir in der festen Hoffnung, dass Gott uns in dieser Zeit von allem Übel und von allen Versuchungen befreien wird. 

Mit dem Gefühl der Liebe zu Gott und der Liebe von Gott zu uns ist alles leichter!

Köln, 20.03.2020

Eure Priester Nedjo und Mladen Janjic.