VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Praznična beseda Vladike Jovana na praznik Rođenja Hristovog u Diseldorfu

Praznik Rođenja Bogomladenca Hrista dočekan je Diseldorfu večernjim bogosluženjem u Sabornom hramu Svetoga Save. Nakon bogosluženja u porti hrama organizovano je tradicionalno nalaganje badnjaka. Praznične čestite sadržane u porukama mira i ljubavi uputio je sabranom narodu Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan. Nakon jutarnjeg bogosluženja, služena je u ponoć Sveta arhijerejska Liturgija.

Praznična beseda Vladike Jovana:

Hristos se rodi!

Draga braćo i sestre, blagoslov današnjeg praznika je izuzetan i velik. Hristovim rođenjem je počelo ne samo novo računanje vremena u našoj civilizaciji nego je Hristovim rođenjem, odnosno Njegovim ovaploćenjem, počeo jedan potpuno novi život, za celokupnu tvorevinu i naravno za čoveka. Gospod Isus Hristos je postao čovek! Iako je bio Bog udostoji nas je tim što je postao kao jedan od nas i po svemu sličan nama, baš po svemu osim po grehu. Omogućio je ljudi da u Njegovom Liku spoznaju Boga, da u Njemu i kroz Njega ostvare najprisniji odnos sa Bogom. I to ne samo na nivou informacija, ne samo kao neko ko nam je dao zapovesti i uputio nas kako treba da živio, nego kao neko ko se ovaplotio i našu prirodu uzeo na Sebe da bi je obožio, osvetio i na taj način pokazao svima nama put u večni život. Zato je ovaj praznik prelep, predivan, presvetao, jer nam se daje ono što ne možemo ni na koji način da razumemo a osećamo da je prisutno među nama. A to je, draga braćo i sestre, mir Božiji. Mir Božiji je drugačiji od bilo kojeg drugog mira, jer je to ovaj mir koji nam se daje odozgo sa neba i daje nam se za večnost. Mi znamo danas na ovom mestu, na mestu proslavljanja Hristovog rođenja, na mestu Bogojavljenja, da Hristos jeste među nama. Taj blagoslov i blagodat praznika treba da prigrlimo i da se sa praznikom, odnosno sa istinom rođenja saživimo, kako bi Hristos živeo u nama, jer On jeste došao da bi sve postalo ujedinjeno u Njemu. Sveta tajna evharistije na kojoj smo danas sabrani jeste vrhunac našeg opštenja sa Bogom i po predanju naše Crkve Sveta Liturgija jeste slika, odnosno istina budućeg carstva Božijeg kome se nadamo i koje očekujemo nestrpljivo, mi kao hrišćani. To je carstvo Božije već ovde među nama kao što je i danas prisutno i trajaće u vekove vekova. Od nas se draga braćo i sestre, očekuje da tu istinu prihvatimo tako što ćemo prihvatajući božansku zapovest o praštanju, miru i ljubavi postati sažitelji blagodati koja se izliva na nas. Neko bi Gospod dao se danas svi nasitimo od Hleba života koji dolazi sa neba a to je Gospod Isus Hristos, jer koju god hranu u svetu u kome živimo, i koje god piće pijemo ponovo ćemo ogladneti i ožedneti ali hrana koju nam Bog daje, Njegovo Telo i Njegovu Prečistu i Životvornu krv jeste hrana koja nas vodi u život večni i koja nas vaskrsava, jer je to Telo i Krv iz mrtvih Vaskrslog Gospoda Isusa Hrista Koji na taj način vaskrsava i sve nas koji se približavamo smrti ali se istovremeno približavamo i vaskrsenju i večnom životu. Neka vas Gospod blagoslovi i hvala vam što ste došli da danas, na ovoj Svetoj Liturgiji, proslavimo ovaj divan praznik. Neka Gospod blagoslovi i sve vaše srodnike i prijatelje ali ceo svet mirom i ljubavlju kako bismo u sve dane svoga život bili na putu spasenja i carstva Božijeg amin.