ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Празнична беседа Владике Јована на празник Рођења Христовог у Диселдорфу

Празник Рођења Богомладенца Христа дочекан је Диселдорфу вечерњим богослужењем у Саборном храму Светога Саве. Након богослужења у порти храма организовано је традиционално налагање бадњака. Празничне честите садржане у порукама мира и љубави упутио је сабраном народу Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован. Након јутарњег богослужења, служена је у поноћ Света архијерејска Литургија.

Празнична беседа Владике Јована:

Христос се роди!

Драга браћо и сестре, благослов данашњег празника је изузетан и велик. Христовим рођењем је почело не само ново рачунање времена у нашој цивилизацији него је Христовим рођењем, односно Његовим оваплоћењем, почео један потпуно нови живот, за целокупну творевину и наравно за човека. Господ Исус Христос је постао човек! Иако је био Бог удостоји нас је тим што је постао као један од нас и по свему сличан нама, баш по свему осим по греху. Омогућио је људи да у Његовом Лику спознају Бога, да у Њему и кроз Њега остваре најприснији однос са Богом. И то не само на нивоу информација, не само као неко ко нам је дао заповести и упутио нас како треба да живио, него као неко ко се оваплотио и нашу природу узео на Себе да би је обожио, осветио и на тај начин показао свима нама пут у вечни живот. Зато је овај празник прелеп, предиван, пресветао, јер нам се даје оно што не можемо ни на који начин да разумемо а осећамо да је присутно међу нама. А то је, драга браћо и сестре, мир Божији. Мир Божији је другачији од било којег другог мира, јер је то овај мир који нам се даје одозго са неба и даје нам се за вечност. Ми знамо данас на овом месту, на месту прослављања Христовог рођења, на месту Богојављења, да Христос јесте међу нама. Тај благослов и благодат празника треба да пригрлимо и да се са празником, односно са истином рођења саживимо, како би Христос живео у нама, јер Он јесте дошао да би све постало уједињено у Њему. Света тајна евхаристије на којој смо данас сабрани јесте врхунац нашег општења са Богом и по предању наше Цркве Света Литургија јесте слика, односно истина будућег царства Божијег коме се надамо и које очекујемо нестрпљиво, ми као хришћани. То је царство Божије већ овде међу нама као што је и данас присутно и трајаће у векове векова. Од нас се драга браћо и сестре, очекује да ту истину прихватимо тако што ћемо прихватајући божанску заповест о праштању, миру и љубави постати сажитељи благодати која се излива на нас. Неко би Господ дао се данас сви наситимо од Хлеба живота који долази са неба а то је Господ Исус Христос, јер коју год храну у свету у коме живимо, и које год пиће пијемо поново ћемо огладнети и ожеднети али храна коју нам Бог даје, Његово Тело и Његову Пречисту и Животворну крв јесте храна која нас води у живот вечни и која нас васкрсава, јер је то Тело и Крв из мртвих Васкрслог Господа Исуса Христа Који на тај начин васкрсава и све нас који се приближавамо смрти али се истовремено приближавамо и васкрсењу и вечном животу. Нека вас Господ благослови и хвала вам што сте дошли да данас, на овој Светој Литургији, прославимо овај диван празник. Нека Господ благослови и све ваше сроднике и пријатеље али цео свет миром и љубављу како бисмо у све дане свога живот били на путу спасења и царства Божијег амин.