KASEL, NOVOSTI

Praznik Pedesetnice u Kaselu

U nedjelju, 20. juna 2021. godine na praznik Silaska Svetoga Duha na Apostole – Pedesetnica, služena je Sveta Liturgija u porti svetolazarevskog hrama u Kaselu. Svetom Liturgijom načalstvovao je nadležni paroh, jerej Marko Radmilo. 
 
Nakon pročitanog odjeljka iz Svetog Jevanđelja, otac Marko se obratio vjernom narodu riječima: „Trojice, Svesveta slava Ti! Danas slavimo rođenje Crkve naše jer je u pedeseti dan po Vaskrsenju Hristovom, Duh Sveti sišao u vidu ognjenih jezika na svete apostole i od tog događaja čudesnog, sveti apostoli su propovjedali cijelom svijetu Svetu Trojicu, Oca i Sina i Svetoga Duha – Jedinicu u Trojici i Trojicu i Jedinici. U Jovanovom Jevanđelju Hristos svjedoči o Svetoj Trojici i apostolima koji će potvrđivati ovu istinu riječima da kada dođe Utješitelj, Koga će On poslati od Oca, Duh Istine, Koji od Oca ishodi, On će svjedočiti za Njega. Ovo bogojavljanje je čudesno i uvek se kruniše od stvaranja svijeta i čovijeka, preko starozavjetnih bogojavljanja, sve do Hristovog rođenja, krštenja, raspeća, vaskrsenja i vaznesenja. U istoriji Crkve su uvjek postojali i postoje svjedoci bogojavljanja od propovjedanja apostola, činjenje čuda, mučeništva pa sve do Liturgije, blagodarnosti, prinošenja, osvećenja i razdjeljenja darova onima koji čine zajednicu u Duhu Svetom, jednom riječju formiranje Crkve uvjek biva bogojavljanjem tj. javljanjem Svete Trojice nama. Kroz svete tajne nam se otkriva Sveta Trojica, jer kao sabrani u Crkvi činimo zajednicu u Duhu Svetom, kao što kaže Sveti Irinej Lionski da tamo gdje je Crkva, tamo je i Duh Sveti. Boga koga slavimo i kome se klanjamo u Ocu i Sinu i Duhu Svetome, neka je hvala i slava u vjekove, Amin!”