КАСЕЛ, НОВОСТИ

Празник Педесетнице у Каселу

У недјељу, 20. јуна 2021. године на празник Силаска Светога Духа на Апостоле – Педесетница, служена је Света Литургија у порти светолазаревског храма у Каселу. Светом Литургијом началствовао је надлежни парох, јереј Марко Радмило.

Након прочитаног одјељка из Светог Јеванђеља, отац Марко се обратио вјерном народу ријечима: „Тројице, Свесвета слава Ти! Данас славимо рођење Цркве наше јер је у педесети дан по Васкрсењу Христовом, Дух Свети сишао у виду огњених језика на свете апостоле и од тог догађаја чудесног, свети апостоли су проповједали цијелом свијету Свету Тројицу, Оца и Сина и Светога Духа – Јединицу у Тројици и Тројицу и Јединици. У Јовановом Јеванђељу Христос свједочи о Светој Тројици и апостолима који ће потврђивати ову истину ријечима да када дође Утјешитељ, Кога ће Он послати од Оца, Дух Истине, Који од Оца исходи, Он ће свједочити за Њега. Ово богојављање је чудесно и увек се крунише од стварања свијета и човијека, преко старозавјетних богојављања, све до Христовог рођења, крштења, распећа, васкрсења и вазнесења. У историји Цркве су увјек постојали и постоје свједоци богојављања од проповједања апостола, чињење чуда, мучеништва па све до Литургије, благодарности, приношења, освећења и раздјељења дарова онима који чине заједницу у Духу Светом, једном ријечју формирање Цркве увјек бива богојављањем тј. јављањем Свете Тројице нама. Кроз свете тајне нам се открива Света Тројица, јер као сабрани у Цркви чинимо заједницу у Духу Светом, као што каже Свети Иринеј Лионски да тамо гдје је Црква, тамо је и Дух Свети. Бога кога славимо и коме се клањамо у Оцу и Сину и Духу Светоме, нека је хвала и слава у вјекове, Амин!”