KASEL, NOVOSTI

Praznik Pedesetnice u Kaselu

U nedelju 07. juna 2020. godine na praznik Pedesetnice, služena je Sveta Liturgija u porti hrama u Kaselu. Svetom Liturgijom načalstvovao je nadležni paroh kaselski, jerej Marko Radmilo uz prisustvo vernog naroda. Nakon pročitanog odeljka iz Svetog Jevanđelja, otac Marko se obratio vernicima rečima: „Nadanje je moje Otac, pribježište je moje Sin, zaštita je moja Duh Sveti; Trojice Svesveta slava Ti! Danas slavimo rođenje Crkve naše jer je u pedeseti dan po Vaskrsenju Hristovom, Duh Sveti sišao u vidu ognjenih jezika na Svete Apostole i od tog događaja čudesnog, sveti apostoli su propovedali celom svetu Svetu Trojicu, Oca i Sina i Svetoga Duha – Jedinicu u Trojici i Trojicu i Jedinici. U Jovanovom Jevanđelju Hristos svedoči o Svetoj Trojici i apostolima koji će potvrđivati ovu istinu rečima: ,,Kada dođe Utešitelj, Koga ću vam ja poslati od Oca, Duh Istine, Koji od Oca ishodi, On će svedočiti za Mene. A i vi ćete svedočiti…“ Ovo Bogojavljanje je čudesno i uvek se kruniše od stvaranja sveta i čoveka, gostoljublja Avramovog, Rođenja u Vitlejemskoj pećini, Svetojordanskog Trojičnog Bogojavljanja, Tavorskog Trojičnog pokazivanja, Golgotskih potresa, Vaskrsenja i Vaznesenske radosti. U istoriji Crkve su uvek postojali i postoje svedoci bogojavljanja od propovedanja apostola, činjenje čuda, mučeništva pa sve do Liturgije, blagodarnosti, prinošenja, osvećenja i razdeljenja darova onima koji čine zajednicu u Duhu Svetom, jednom riječju formiranje Crkve uvek biva bogojavljanjem tj. javljanje Svete Trojice nama. Kroz Svete Tajne nam se otkriva Sveta Trojica, jer kao sabrani u Crkvi činimo zajednicu u Duhu Svetom, kao što kaže Sveti Irinej Lionski: ,,Tamo gde je Crkva, tamo je i Duh Sveti“. Boga koga slavimo i kome se klanjamo u Ocu i Sinu i Duhu Svetome govoreći: ,,Sveti Bože, koji si sve stvorio Sinom i sadejstvom Duha Svetoga; Sveti Moćni Kojim Oca poznasmo i Duh Sveti dođe u svet; Sveti Besmrtni, Utešitelju Dušê, Koji od Oca ishodiš i u Sinu obitavaš. Trojice Sveta, slava Ti!“