КАСЕЛ, НОВОСТИ

Празник Педесетнице у Каселу

У недељу 07. јуна 2020. године на празник Педесетнице, служена је Света Литургија у порти храма у Каселу. Светом Литургијом началствовао је надлежни парох каселски, јереј Марко Радмило уз присуство верног народа. Након прочитаног одељка из Светог Јеванђеља, отац Марко се обратио верницима речима: „Надање је моје Отац, прибјежиште је моје Син, заштита је моја Дух Свети; Тројице Свесвета слава Ти! Данас славимо рођење Цркве наше јер је у педесети дан по Васкрсењу Христовом, Дух Свети сишао у виду огњених језика на Свете Апостоле и од тог догађаја чудесног, свети апостоли су проповедали целом свету Свету Тројицу, Оца и Сина и Светога Духа – Јединицу у Тројици и Тројицу и Јединици. У Јовановом Јеванђељу Христос сведочи о Светој Тројици и апостолима који ће потврђивати ову истину речима: ,,Када дође Утешитељ, Кога ћу вам ја послати од Оца, Дух Истине, Који од Оца исходи, Он ће сведочити за Мене. А и ви ћете сведочити…“ Ово Богојављање је чудесно и увек се крунише од стварања света и човека, гостољубља Аврамовог, Рођења у Витлејемској пећини, Светојорданског Тројичног Богојављања, Таворског Тројичног показивања, Голготских потреса, Васкрсења и Вазнесенске радости. У историји Цркве су увек постојали и постоје сведоци богојављања од проповедања апостола, чињење чуда, мучеништва па све до Литургије, благодарности, приношења, освећења и раздељења дарова онима који чине заједницу у Духу Светом, једном ријечју формирање Цркве увек бива богојављањем тј. јављање Свете Тројице нама. Кроз Свете Тајне нам се открива Света Тројица, јер као сабрани у Цркви чинимо заједницу у Духу Светом, као што каже Свети Иринеј Лионски: ,,Тамо где је Црква, тамо је и Дух Свети“. Бога кога славимо и коме се клањамо у Оцу и Сину и Духу Светоме говорећи: ,,Свети Боже, који си све створио Сином и садејством Духа Светога; Свети Моћни Којим Оца познасмо и Дух Свети дође у свет; Свети Бесмртни, Утешитељу Душê, Који од Оца исходиш и у Сину обитаваш. Тројице Света, слава Ти!“