EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Praznik Svetog Vasilija proslavljen u ostroškoj svetinji

Svetom arhijerejskom Liturgijom, rezanjem slavskog kolača i trepezom ljubavi, uz molitveno učešće više hiljada vjernika, proslavljen je praznik Svetog Vasilija pod ostroškim gredama, u Tominu nedjelju, 12 maja 2024. ljeta Gospodnjeg.

Njegovo viskopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski G. Joanikije načalstvovao je prazničnom Liturgijom, a sasluživali su mu visokopreosvećena gospoda episkopi: Grigorije, dizeldorfski i sve Njemačke; Teodosije, raško-prizrenski i kosovsko-metohijski; Irinej, istočno-američki; Maksim, zapadno-američki; Kirilo, buenosajreski i južno-centralno-američki; Metodije, budimljansko – nikšićki i Jovan, umirovljeni.

Sasluživali su arhimandriti igumani: ostroški Sergije, treskavički Varnava, orahovački Pavle, kao i brojno sveštenstvo i sveštenomonaštvo, uz bogougodno pojanje bogoslova Prizrenske bogoslovije.

Tokom Liturgije u čin sveštenođakona proizveden je dosadašnji ipođakon Lazar Supić, a miropomazan je njegov sin Nikola.

Pozdravljajući sabrane radosnim pozdravom Hristos Voskrese, poslije čitanja Jevanđelja besjedio je Vladika Grigorije:

Besjeda Episkopa Grigorija u manastiru Ostrog na praznik Svetog Vasilija

više na: http://manastirostrog.com/blog/2024/05/12/praznik-svetog-vasilija-proslavljen-u-ostroskoj-svetinji/15314/?jezik=cir