ДОРТМУНД, НОВОСТИ

Процјене грађевинског стања храма Светог апостола Луке у Дортмунду

У четвртак, 20. августа 2020. године, тим стручњака реномиране грађевинске фирме  Ahlenberg Ingenieure GmbH организовао је семинар у сали  парохијског дома у Дортмунду и том приликом у разговору са парохијским свештеником Данилом Дангубићем изразио своју добру вољу да процјени стање у којем се налази храм светог апостола Луке. Сам семинар је трајао готово читав дан, али су чланови конструктивног одјељења поменутог тима стручњака нашли времена и направили преглед стања конструкција храма понудивши своју свесрдну помоћ и стручни ангажман везано за опсежан преглед појединачних критичних позиција на храму. Како су навели, потребно је испитати стање крова, греда, кровне конструкције, фасаде и само одводњавање због којег долази до влаге која већ велики временски период угрожава грађевину. С обзиром на добар дух унутар тима и њихово повјерење у грађевинског инжињера госпођу Биљану Обрадовић, чланицу парохијског хора која ужива велико поштовање у фирми, како су истакли, њихове услуге би наплатили минимално. Ова грађевинска фирма која се генерално бави планирањем нискоградња, специјалне нискоградње и испитивањем и процјеном стања конструкција у нискоградњи једна је од успјешнијих на простору покрајине. Један дио тима су геолози који се баве испитивањем тла и статичких перформанси, а други дио су архитекте и инжењери. Изузетно задовољни уређењем простора и условима које им нуде парохијски  дом и порта за евентуалне едукативне сусрете, одлучили су се за нови термин свог стручног консултовања управо у овом амбијенту, а директор Herr Ulrich Diehl навео је да би то могао бити и термин опсервације парохијског храма.