DORTMUND, NOVOSTI

Procjene građevinskog stanja hrama Svetog apostola Luke u Dortmundu

U četvrtak, 20. avgusta 2020. godine, tim stručnjaka renomirane građevinske firme  Ahlenberg Ingenieure GmbH organizovao je seminar u sali  parohijskog doma u Dortmundu i tom prilikom u razgovoru sa parohijskim sveštenikom Danilom Dangubićem izrazio svoju dobru volju da procjeni stanje u kojem se nalazi hram svetog apostola Luke. Sam seminar je trajao gotovo čitav dan, ali su članovi konstruktivnog odjeljenja pomenutog tima stručnjaka našli vremena i napravili pregled stanja konstrukcija hrama ponudivši svoju svesrdnu pomoć i stručni angažman vezano za opsežan pregled pojedinačnih kritičnih pozicija na hramu. Kako su naveli, potrebno je ispitati stanje krova, greda, krovne konstrukcije, fasade i samo odvodnjavanje zbog kojeg dolazi do vlage koja već veliki vremenski period ugrožava građevinu. S obzirom na dobar duh unutar tima i njihovo povjerenje u građevinskog inžinjera gospođu Biljanu Obradović, članicu parohijskog hora koja uživa veliko poštovanje u firmi, kako su istakli, njihove usluge bi naplatili minimalno. Ova građevinska firma koja se generalno bavi planiranjem niskogradnja, specijalne niskogradnje i ispitivanjem i procjenom stanja konstrukcija u niskogradnji jedna je od uspješnijih na prostoru pokrajine. Jedan dio tima su geolozi koji se bave ispitivanjem tla i statičkih performansi, a drugi dio su arhitekte i inženjeri. Izuzetno zadovoljni uređenjem prostora i uslovima koje im nude parohijski  dom i porta za eventualne edukativne susrete, odlučili su se za novi termin svog stručnog konsultovanja upravo u ovom ambijentu, a direktor Herr Ulrich Diehl naveo je da bi to mogao biti i termin opservacije parohijskog hrama.