VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Promocija knjige „O čudima sazdanim na traumama“ u Diseldorfu

U nedjelju, 14. aprila 2024. godine nakon Svete Liturgije, u Sabornom hramu Svetoga Save u Diseldorfu održana je promocija knjige pod nazivom O čudima sazdanim na traumama, autora Haralampija Papadopulosa. Autor knjige jeste čuveni grčki pravoslavni sveštenik sa Krita, koji se već godinama unazad bavi istraživanjem tema iz oblasti komunikologije, sa akcentom na komunikaciji sa omladinom. O knjizi su govorili Episkop Grigorije i vikarni Episkop Jovan. U uvodnom obraćanju Vladika Jovan ukratko je objasnio pojam traume. Traume su povrede koje su je u jednom momentu našeg života pod određenim okolnostima utisnute u naše duhovno biće. Ova knjiga govori o tome kako iz jedne pravoslavne perspektive trauma može da postane polazište za jedno novo preobraženje duše. Nakon uvodnog obraćanja riječ je preuzeo Vladika Grigorije. Iako ne velika po svome obimu, knjiga nudi zanimljiv i pitak sadržaj predstavljen u veoma deskriptivnim podnaslovima. Govoreći o traumama kao povredama Vladika se osvrnuo na jednu misao Svetoga Grigorija Bogoslova, koji kaže naše su rane prozori kroz koje treba da uđe Božija blagodat. Autor, po mišljenju Vladike, na više načina pokazuje kako rečenica Svetoga Grigorija sadrži i daje jednu savremenu i svevremenu spasenjsku lekciju.

Audio zapis u prilogu.