ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, КЕЛН, НОВОСТИ

Прослава храмовне славе Воздвижење Часног Крста у Келну

Свечаност поводом одласка у старосну пензију протојереја-ставрофора Неђе Јањића, започела је духовном трибином, на којој су сведоци живота и труда прота Неђе, господа архијереји, браћа саслужитељи, смирени игумани, описали своја искуства и сведочанства о проти, настављена је централним догађајем Светом Литургијом, у недељу, 1.10.2023. године.

Литургијско сабрање за цркву Христову представља круну наше вере, наде и љубави, према Богу и ближњима, а ако осим тих разлога имамо и нарочите друге, славу храма и свечаност одласка у пензију нашег духовног оца, учитеља, верног пастира, најближег пријатеља наших душа, онда је и атмосфера свечанија, топлија и чини све присутне посебно радоснима и почаствованима.

Светом архијерејском Литургијом предстојао је Митрополит црногорско-приморски господин Јоаникије, уз саслужење надлежног Епископа диселдорфског и немачког господина Григорија, високопреподобног игумана Стефана настојатеља манастира Велика Ремета, и великог броја високопречасних и пречасних јереја из наше Епархије и отаџбине.

Богослужење које служи двадесетак свештенослужитеља уз маестрално појање обновљеног хора нашег светог храма, једногласно и свечано изговарање Символа вере свих присутних, било је најлепше што је могло да испрати нашега прота Неђу  у заслужену пензију. Његова мировина никако није и престанак његовог свештеничког служења, јер, како је Митрополит Јоаникије мудро приметио, тек сада са искуством и духовном снагом коју је сабрао служећи 44 године пред светим олтаром, тек сада долази време у коме ће бити од неизмерне користи својој светој цркви, Архијереју и браћи свештеницима.

Поуку и тумачење јеванђељских перикопа, произнео је његово Преосвештенство господин Григорије, након чега је уследило причешће верних а затим и освећење славских знамења.

Након трпезе Господње прослава је настављена за трпезом љубави коју су припремили Црквена општина Келн са овогодишњим кумовима Денисом и Керстин Балоиа из Келна, које ће у наредој годину на месту кумова заменити Драган и Драгана Лукић,такође из Келна.

Осим празничне трпезе припремљен је и веома леп и богат програм. Чули смо многе лепе беседе, сведочили предаји поклона који су чланови Одбора Црквене општине предали прота Неђи и протиници Алки.

Атмосферу су улепшале народне игре које је извео дечији фолклорни ансамбл „Радост“ из Леверкузена, а као шлаг на торту дошле су и гусле, народне песме, здравице.

Радост и весеље, уз молитву и трпезу учиниле су од овогодишње прославе храмовне славе један историјски догађај и незапамћен опроштај од административних надлежности једног смиреног свештеника, чији ће даљи труд и рад на њиви Господњој засигурно, са свим до сада учињеним, бити тема озбиљних истраживања, проучавања, али и сведочанство и утеха свима онима који у малодушности уздишу за некаквим давним временима која су могла бити ко зна како и колико лепша, да ако са вером, љубављу, у смирењу предамо свој живот Господу, ако по речима беседе Владике Григорија пригрлимо своју муку и патњу, тада се Сила Божија у нама јавља као непобедива и свемоћна.

Захваљујемо се од свег срца нашим архијерејима и свештенослужитељима, драгим гостима, који су својим присуством увеличали нашу радост. Благодаримо свима који су својим трудом учинили да прослава, свечани програм, славска трпеза објаве љубав и гостопримство које се по благослову прота Младена Јањића, нарочито чува и гаји у нашој заједници.

Захваљујемо се и свима вернима који су својом молитвом и учешћем у догађајима показали и посведочили снагу коју има наша заједница када се окупи око Бога и својих свештеника.

Нашем прота Неђи и протиници Алки желимо да се испуне милошћу божијом све оне лепе жеље изражене у беседама, поздравима, честиткама и здравицама, на многаја и благаја љета.

Захвални парохијани келнске Парохије