KELN, NOVOSTI

Proslava Jubileja u parohiji kelnskoj

U nedelju, 10. novembra 2019. godine, u hramu Vozdviženja Časnog Krsta u Kelnu, svečano je proslavljen Sveti Arsenije, Arhiepiskop Srpski, kome je posvećena kapela pri hramu i koga pravoslavna omladinska zajednica u Kelnu slavi kao svog zaštitnika. 

Već 10 godina u kapeli posvećenoj ovom svetitelju čuva se čestica njegovih Svetih moštiju. Povodom ovog Jubileja služena je Sveta Arhijerejska Liturgija kojom je načalstvovao Episkop diseldorfski i nemački G. Grigorije uz sasluženje Njegovog Preosveštenstva Episkopa budimljansko-nikšićkog G. Joanikija, koji je pre 10 godina po blagoslovu Mitropolita Amfilohija donio ovu svetinju iz manastira Ždrebaonik (Mitropolija crnogorsko-primorska)  u parohiju kelnsku. 

Na Svetoj Arhijerejskoj Liturgiji episkopima je  sasluživao arhijerejski zamenik protojerej-stavrofor Neđo Janjić, protojereji-stavrofori Slobodan Milunović, Milan Pejić, Veljko Gačić, Simon Turkić, Milenko Marković i Danilo Radmilović, protojereji Stanko Rakić, Predrag Gajić, protosinđel Jovan Stanojević, protonamesnici Mladen Janjić i Aleksandar Perković, jerej Stevan Durić, protođakon Aleksandar Sekulić i đakon Aleksandar Debeljak. 

Po prvi put u hramu Vozdviženja Časnog Krsta pojao je hor pravoslavnih bugarskih pojaca iz Berlina. U prepunom hramu, nakon čitanja Svetog Jevanđelja, poučnom besedom, obratio se nadležni Episkop G. Grigorije. U toku Svete Liturgije krštena je Kristina Adamović, novorođena ćerka ovogodišnjih kumova slave gospodina Gorana i gospođe Sandre Adamović. 

Posle pričešća blagočestivog naroda i osvećenja slavskog znamenja ovogodišnji kumovi predali su četvrtinu kolača gospodinu Bojanu i gospođi Danijeli Sudar koji su preuzeli čast kumstva za sledeću godinu.  

Nakon reči dobrodošlice koje je Episkop Grigorije uputio Episkopu Joanikiju, naš dragi gost iz otadžbine Episkop Joanikije je govorio o značaju ličnosti i o životu Svetog Arsenija Arhiepiskopa Srpskog.

Parohija kelnska je u svečanoj sali, nedaleko od crkve, pripremila trpezu ljubavi za sve prisutne. U kulturno-umetničkom programu učestvovale su folklorna grupa iz Leverkuzena i kulturno-umetničko crkveno udruženje Moravac iz Diseldorfa. Zajedničko druženje je nastavljeno do kasnih popodnevih sati.