AUDIO, GAJNLAU, MITROPOLIT GRIGORIJE, NOVOSTI

Proslava manastirske slave Sv. Spiridona Čudotvorca u Gajlnau

Gajlnau, 25. decembra 2018.

U utorak 25. decembra 2018. godine Njegovo Preosveštenstvo Episkop Diseldorfa i Nemačke Gospodin Grigorije, povodom manastirske slave, služio je Svetu Arhijerejsku  Liturgiju u Gajlnau, u Manastiru Svetog Spiridona Čudotvorca, Episkopa trimitunskog. Episkopu Grigoriju sasluživali su nastojatelj manastira/skita shi-arhimadrit Vasilije (Grolimund), shi-arhimandrit Justin (Rauer) nastojatelj isposnice Blagovesti Presvete Bogorodice i prepodobnog Justina Ćelijskog u Ajterfeldu (Eiterfeld), protojerej stavrofor Neđo Janjić, Arhijerejski namesnik za Severnu Rajnu i Vestfaliju i paroh kelnski, protojerej stavrofor Dragan Sekulić paroh berlinski, protojerej Danilo Radmilović paroh diseldorfski, protojerej Stanko Rakić paroh štutgartski, protojerej Predrag Gajić paroh minhenski, protojerej Matias Cirenberg (Mathias Zierenberg) sveštenik pri skitu Svetog Spiridona, protojerej Mihajilo Stojičić paroh u Alteni i Hagenu, protonamesnik Mladen Janjić paroh kelnski, protonamesnik Aleksandar Perković paroh kaselski, protođakon Aleksandar Sekulić i protođakon Milutin Marić. Manastir je bio ispunjen pravoslavnim srbima, grcima, rumunima, nemcima, bugarima, moldavcima, gruzijcima koji su došli iz cele Nemačke i susednih zemalja. Sveta Liturgija služena je na više jezika. Posle pročitanog Jevanđelja Vladika Grigorije je besedom, o životu i delima pastirske ljubavi Svetog Spiridona, poučio narod i zablagodario Sv.Spiridonu za sva dobra koja pruža ovoj svetoj obitelji, koju duhovno rukovodi starac Vasilije, poželevši da svi oni koji sa verom, nadom i ljubavlju  dolaze u ovaj manastir budu  blagosloveni. U nastavku Svete Liturgije protojerej stavrofor Dragan Sekulić paroh berlinski, obavio je čin osvećenja slavskog kolača i žita. Posle izbora novog kuma za sledeću godinu, shi Arhimandrit Vasilije Grolimund je zablagodario Episkopu Grigoriju na njegovom dolasku i Svetoj Arhijerejskoj Liturgiji. Zahvalio se i braći sveštenoslužiteljima koji su došli u velikom broju kao i blagočestivom narodu koji brine i molitveno podržava ovu svetu obitelj i manastir Svetog Spiridona kroz čitavu godinu. U obližnjoj sali priređen je slavski ručak za sve koji su učestvovali u ovom molitvenom sabranju.