NOVOSTI, FRANKFURT

Proslava praznika Svetoga Save prvog arhiepiskopa srpskog – Frankfurt

Praznik Sv. Save u Frankfurtu je proslavljen liturgijskim sabranjem. Svetu Liturgiju u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg služili su svi frankfurtski parosi. Učiteljice srpskog jezika pripremile su poseban program priložen u video formatu koji predstavlja kompilaciju dječijih recitala u slavu i čast Svetom Savi. Vjernici su disciplinovano ispoštovali aktuelne propise preventivne zaštite..

Besjeda oca Simona:

Oslonac

Rame za plakanje potrebno je svakom. ,,Mjesto gdje glavu zakloniti” tražio je čovjek od kad jeste. I dug period vladala je taština, sve isto.

Dok jednog jutra zora nije zarudila i vitlejemska zvijezda zasijala.

Rodi nam se Spas!

On ,,Kamen ugaoni“, ,,Hljeb Nebesni“, Sin Božiji Gospod Isus Hristos.

Temelj i Krov.

Početak i Kraj.

Alfa i Omega.

Otac i Duh Sveti sa Njim oduvijek i zauvijek.

Otkri nam Slavu Božiju.

Pokaza Svetu Trojicu.

Izbavi nas iz čeljusti smrti.

Darova nam neraskidivi Savez.

Podari nam Novi zavjet.

Prvina iz mrtvih i Nova Tvar.

Ukinu taštinu i pobjedi grijeh, smrt i đavola Vaskrsenjem Svojim.

On zaista vaskrse iz mrtvih!

I bio je i ostao i postade nam Oslonac zauvijek.

Isus Hristos obožavani Jeste Gospod, kom sav život svoj predajemo.

On je Bog Koji je naš Oslonac, Nada, Vjera i Ljubav.

Ljubav kojoj se klanjamo.

Koju želimo i za Njim žudi srce naše da se rasplamsa dok udara u grudima!

 

Jedan mali dječak prije malo više od osamsto godina zavoli iznad svega Gospoda Hrista.

On je kao malen razumio da mu je oca, kog je volio, najviše podario Onaj Koji Stefana još više voli od njega.

Njegovo najsvetije živo biće, majku Anu, koja je bila odraz otmenosti i ljepote anđeoske duše darovao je Gospod Isus i voli je više od njega.

Dva brata Vukana i Stefana, dva mu oka u glavi za koje bi sve dao, podario im život Spas Gospod.

I kada su mu i otac i majka i braća govorili s ljubavlju ,,čado Rastko“, jer im je svima bio najdraži; ko’ Sveti Jovan apostol i Bogoslov Hristu, on je čuo Isusa Hrista tihi glas, ,,prevozljubljeni, čado“… I ujutro kad bi ga prije zore budilo srce prepuno dara blagodati Svetoga Duha, taj svečudesni dječak koji je možda bio najsličniji dječaku Isusu u tom dječačkom uzrastu, budio je oca svog kom se uvijek divio i mati svoju koja mu je bila kao oltar čista i lijepa i brata dva, dva goluba i sokola: ,,Hajmo, hajdemo, najdraži, jer maleni su trudovi naši i kratko nam je vrijeme da se obogatimo Ljubavlju Hristovom.“

Tako krepak, krotak, smiren, dobar i svjež dječak. Svetog dječaka Rastka slušali su i roditelji i braća, pa i svi pri domu Nemanjića i ustajali radosno na jutrenje i Svetu Liturgiju. I on je tu bio mali car koji im je svima sobom pokazivao vječno blaženstvo i svjedočio je dječak Rastko da je on svoj um, srce i dušu položio na Oslonac Koji neće popustiti.

Vječiti cvrkut raja izbijao je iz njega i pratili su ga svi oko njega.

Sveti Rastko obuče se u rizu i postade Sveti Sava. Otac, čuvši sinov poziv na jutrenje jutrenja dubokog ostavi presto i ambiciju carstva zemaljskog i posta siromah, monah. Sveti Simeon koji još malo pa zamirotoči.

Sveta Ana koja bješe Savino sunce na zemlji ostavi svilu i obuče grub skerlet i posta Sveta mati, monahinja Anastasija.

A braća, ko braća! Ko’ mladost koju je upregnuti teško kao mladog konja vranca što kopitima kopa zemlju. Smiri njihovu burnost i uzletjelost Sava Simeonom Mirotočivim.

I Stefan Prvovenčani posta Simon Monah a nemirni Vukan Jovan monah.

Sava je oslonivši se sav na Oslonac Koji je Bog Isus Hristos sa Ocem i Duhom Svetim istim Osloncem zakrilio i prosvetio svoje najdraže.

Sav svoj narod je postavio na kamen vjere. Temelj svoj Srbadiji postao je Oslonac Koji je Prevozljubljeni naš Spas Isus Hristos. I zato je naš narod Svetosavski priklonivši se i stavši na Oslonac Svetog Save svu svoju nadu i život zaklonio u Crkvi Svetog Save.

U Crkvu Hristovu, ,,Jednu, Svetu, Sabornu i Apostolsku“.

Zato je Srpska pravoslavna crkva do danas majka svakom Srbinu a Bog Otac svima Duhom Svetim. Zato svaki dječak i djevojčica danas i sada i svugdje, svako Srpče recituje u spomen Svetom Savi. Ljubeći ga, tog velikog Sveca koji je bio Svet još kao dječak.

I mi ovdje danas kličemo: ,,Da živimo svi u slozi Sveti Savo ti pomozi!

Počuj glas svog roda Srpskoga naroda!“

I mi sada, baš sada u ovo dobo i vrijeme pandemije svoju glavu u Crkvi zaklanjamo, svoj život Hristu predajemo.

Oslonac nam je isti Svetom Savi.

Oslonac naš je neuvenjivi Vjenac slave Oca i Sina i Svetoga Duha.

Alfa i Omega.

Bog praotaca naših Avraama, Jakova i Josifa, Gospod Cara Lazara, Nikolaja Žičkog, Ave Justina, patrijarha Pavla, patrijarha Irineja, mitropolita Amfilohija, isti Spasitelj Sv. Save i svih nas ovde okupljenih pod duhovnim rukovođenjem našeg episkopa Grigorija.

Gospod Isus Hristos Kome priliči slava u sve vjekove. Amin.

Srećna slava Sv. Sava

U Frankfurtu
O Sv. Savi 2021 god.
o. Simon J. Turkić