ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Прослава Светих пребиловачких и свехерцеговачких мученика

На празник Светих пребиловачких и свехерцеговачких мученика Светом Литургијом началствовао је Митрополит Дабробосански Хризостом уз саслужење Митрополита Црногорско-приморског Јоаникија, Господе Епископа: Диселдорфско-њемачког Григорија, Будимљанско-никшићког Методија, Хумског Јована и домаћина Епископа Захумско-херцеговачког Димитрија и свештенства и свештеномонаштва.

Одлуком Светог Архијерејског Сабора СПЦ установљен је јединствен дан прослављања Светих пребиловачких и свих херцеговачких мученика. Прво прослављање свих херцеговачких мученика почело је у навечерје празника Вечерњим богослужењем, а настављено литургијским сабрањем на сам дан празника. Након Литургије представљена је изложбa „Пребиловци“ аутора Предрага Лоза и Драгослава Илића, а потом је услиједила трпеза љубави.

Бесједећи по Јеванђељу Митрополит Јоаникије упоредио је страдање Светих мученика са Голготом, појаснивши да су они кроз мучеништво, вјеру и страдање за Христа постали учесници вјечне и нетрулежне славе Божије. Подсјећајући на трагичну историју мученика чије мошти су слично Савиним моштима претрпиле спаљивање Митрополит је нагласио да пребиловачки храм свједочи вјеру у Васкрсење Христово, појаснивши да је Христово Васкрсење и наше васкрсење, Његова побједа над смрћу и наша побједа над смрћу, јер нас је Христос учинио причасницима своје побједе над смрћу и своје вјечне Славе. Данашње сабрање буди осјећај части и повлаштености јер сви сабрани постају учесници у Служби Славе Божије која обухвата небо и земљу, а са голготског пребиловачког мјеста понијеће радост Васкрсења као при цјеливању Гроба Христовог.

По Отпусту сабраним вјерницима обратио се Митрополит Хризостом пожеливши да нас свети мученици пред Господом препознају као своје, поменувши да их се данас не сјећамо као страдалника већ као мученика прибројаних сабору Светих Православне цркве. Митрополит је истакао да је данашњи Сабор повод за радост и знак побједе коју су мученици примили својим страдањем. Сјећајући се страдања посвједочених широм Херцеговине, Митрополит је пожелио да Бог подари обновљење рекавши да је човјек позван на живот будући да испуњавајући заповјест о рађању човјек обнавља лик Божији.

Након Миторополита Хризостома, сабранима се обратио Владика Димитрије захваливши се архијерејима и вјерницима на доласку у Пребиловце и цитирајући црквене химне у којима се пјева да је мјесто Голготе постало рај пожелио да молитвама свих светих и Пребиловци постану мјесто утјехе и јачања у вјери.

Извор: Епархија ЗХиП